Obrotówki

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Obrotówki

#21 Post autor: Remek »

Tak patrze i patrze i zamierzam się do kupna kilku obrotówek na szczupaka. Jako, że nie mam dostępu do hand madów to kupie coś w sklepie. Macie może jakieś swoje topy, które polecacie ?
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Obrotówki

#22 Post autor: okonhel »

Jak chcesz to mogę Ci zrobić, jak chcesz seryjne to DAM Effzett, Lukris Reder (sprzedają też jako Jaxon Reder) Wirek jest ok, Adrian na Mikado łowi i pobił życiówkę - ważne żeby duże i koło mordy przepłynęło i żeby drut był nierdzewny...

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Obrotówki

#23 Post autor: morrum »

Dziś odebrałem moje killery, trudno dostępne - Mepps Aglia Black. W rozmiarze 4 i 5. Niestety mój telefon robi za dobre zdjęcia, by je wstawić tu tak bezpośrednio.
Ogólnie na drapieżniki nizinne stosuję w większości obrotówki 2 firm- Meppsa i bardziej ekonomicznie DAM Effzett.
Jeżeli chodzi o szczupaka to rozmiarowo 3-5 (czasem nawet do 7).
Kolorystyka... im mniej światła w wodzie tym jaśniejsze skrzydełko, im czystrza i im słoneczniej - kolory ciemniejsze. Bardzo lubię skrzydełko srebrne z czerwonymi paskami (mogą to być też kropki, raczej chodzi o czerwony akcent niż szczegóły zdobienia - na obracającym się skrzydełku to się zlewa, ryba kropek nie policzy ;) ). Poza tym srebrne, choć raczej matowe niż chromowane - wyjątek to mętna woda w pochmurny dzień. Dobre są też fluo - jaskrawo żółte, pomarańczowe, czerwone czy "tygrysy" z płynnie przechodzącymi w siebie zielenią, żółcią i czerwienią. Bardzo lubię skrzydełka czarne - patrz początek posta - i to w każdej wodzie, może być czysta czerń, albo przełamana żółcią czy czerwienią. Złoto... bez tego pudełko byłoby niekompletne, mosiężne czy wręcz złocone blaszki chyba kojażą się rybom z wzdręgą... do tego krwistoczerwony chwost na kotwicy i killer gotowy.
Z modeli... klasyka. W stojącej wodzie Aglia i Comet, w wodzie bieżącej i przy głębszym łowieniu Long (poza mniejszym oporem lepiej imituje smukłą rybkę o ile w przypadku obrotówki można mówić o initacji). Na płytką wodę bezkorpusowe i w wersji "light" Aglie, Comety i Lusoxy - te ostatnie świetnie wabią też w opadzie!
Na koniec.. koniec, czyli kotwiczka - prawie zawsze daję tam czerwony chwost, z wiskozy lub marabuta - jestem przekonany, że zwiększa to liczbę brań, nie tylko szczupaków ale i okoni, zachęca "wąchaczy" do pewniejszego chwycenia wabika. Pomaga też prowadzić obrotówkę wolniej, a zarzucić nieco dalej dzięki zwiększonej po nasiąknięciu masie (pomijam ekstremalnie wielkie pompony, które skracają dystans oporem w powietrzu).

"Hiszpanki" czyli Mapso czy tam Lukris są okej. Bardziej kojażą mi się z pstrągami i okoniami, może dlatego, że w sklepach zwykle spotykałem rozmiary 1 i 2 a bardzo rzadko 3, większych nie widziałem.
O ile dobrze kojarzę, to seria Holo Select Jaxona jest robiona w Kołobrzegu w HRT (wobki też) podobnie jak ... Effzetty - z czystym sumieniem mogę je polecić, podobnie jak "czyste" HRT - u mnie niestety nieosiągalne w sklepach. Dragonki też tam klepią, zastrzeżeń nie mam ;) - od razu uwaga, z Jaxona NIE POLECAM serii Holo Reflex - to chińszczyzna niskiej jakości.
Bardzo lubiłem stare Polspingi. I to nie aż tak stare że z czasów Gierka, a z końca lat '90. W zeszłym roku kupiłem kilka nowych, bo trafiłem w sklepie przypadkiem. Wykonanie okej, fajne, oryginalne skrzydełka... ale drut zbyt cienki i miękki do błystek dość dużych i ciężkich :( łatwo się zniekształca.
Kongery nie były złe, bardzo lubiłem cięższe Palie swego czasu. Natomiast o obrotówkach Mikado i Robinsona mam taką samą opinię jak o jaxonowskich Holo Reflex...
Spinnexy odpadają przez drut - wszystko inne okej, ale gruby, cynkowany drut to porażka :( a Wirki fajne choć też mogliby dać numer grubszy drucik w większych modelach.
Rublexy są naprawdę fajne, za wyjątkiem dostępności i ceny ;)
Ogólnie rzecz biorąc dobra obrotówka szczupakowa powinna łączyć w sobie kilka cech. Przede wszystkim startować przy płynnym poderwaniu z dna lub ruszeniu w toni nim na nie opadnie - bez szarpania, przyspieszania czy innego pobudzania, dotyczy to w sumie wszystkich obrotówek, od razu prowadzimy z prędkością docelową i listek musi się kręcić. Im wolniej jesteśmy w stanie prowadzić obrotówkę bez jej zgaśnięcia tym lepiej -szczupak zazwyczaj lubi wolno poruszające się przynęty. Praca przynęty wyczuwalna na kiju podczas jednostajnego prowadzenia w średnim tempie powinna być jednorodnym oporem z elementem "bzyczenia" - jeśli błystka, prowadzona szybciej niż baaardzo wolno, dodatkowo pulsuje, szczególnie nieregularnie, to najpewniej masakrycznie skręca linkę i żadne krętliki nie pomogą. O drucie wspominał Jacek - nierdzewny i nie za miękki, sprężysty. Lubięteż, gdy elementy łożyskujące listek są klasyczne, czyli od strony korpusu - mała kuleczka, - grzybek/stożek/starter -zwał jak zwał, następnie większa kuleczka i na niej oparte strzemiączko skrzydełka. Żadnego szkła czy plastiku, te elementy mają być mosiężne i koniec. Sam listek zaś powinien być umiarkowanie krępowany - głęboko tłoczone skrzydełka gorzej startują .

Reasumując Arku, gdybym miał na szybko a z czystym sumieniem polecić Ci kilka obrotówek dostępnych w prawie każdym sklepie, to bierz Effzetty w interesujących Cię rozmiarach (moim zdaniem na szczupaki 3 podstawowe rozmiary : 3 - mała, 4- średnia, 5- duża obrotówka, a DAM wypuszcza je w 8 rozmiarach 00-6) w kolorach : srebrny w czerwone paski, odblaskowy holo, czarny w żółte kropki i ... jesteś w zasadzie gotów na każde warunki.
Michał

glizdziarz

Re: Obrotówki

#24 Post autor: glizdziarz »

Same nówki a ja grzebiąc w otchłaniach szuflad i pudełek wyciągnąłem na światło dzienne kilka stareńkich obrotówek. Parę z nich wymaga odnowienia jak np DEWAR, z którym mam same pozytywne wspomnienia. Pewnego razu w 1985r na pierwszych zawodach spinningowych pabianickiego koła PZW przy temperaturze około +8C (początek maja) właziłem do wody o głębokości około 1,8m żeby go ratować. Oczywiście akcja zakończona pełnym sukcesem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Obrotówki

#25 Post autor: okonhel »

Niestety praktycznie wszystkie te obrotówki wymagają rozebrania i przepolerowania elementów ruchomych i wcale nie chodzi mi o skrzydełka. Przy okazji wymienić lub naostrzyć kotwiczki. Niektóre będą wymagały wymiany strzemiączka. Jeśli tego nie zrobisz to będą się kiepsko kręcić, o prowadzeniu na rzece z prądem zapomnij - jedynie pod prąd i na jezioro - jak je uruchomisz szarpnięciem szczytówki.

glizdziarz

Re: Obrotówki

#26 Post autor: glizdziarz »

Generalnie do rozbiórki wszystkie. Kilka strzemiączek będzie do wymiany. Specjalnie zakupiłem Dental 0,8mm i mam 1,0 na stelaże do nich. Kotwic nie będę montował bezpośrednio na stelażu tylko poprzez kółko łącznikowe. Ułatwi to wymianę kotwicy. Mam do kilku sentyment i dały w odległej przeszłości całkiem fajne ryby. Będzie co robić w zimowe wieczory.

glizdziarz

Re: Obrotówki

#27 Post autor: glizdziarz »

Robiąc przegląd blach przy okazji wywlokłem wszystkie obrotówki. Generalnie duża część do czyszczenia czy remontu. Spowodowane jest to tym, że mało łowię na obrotówki. Chyba kilka wystawię na wymianę za woblery czy wahadłówki. Moja kolekcja zabytków. Nówek nie wstawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

glizdziarz

Re: Obrotówki

#28 Post autor: glizdziarz »

Kolejnych kilka obrotówek zasiliło dzisiaj moje pudełka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Obrotówki

#29 Post autor: okonhel »

Vibrax.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

Cool Product Website

#30 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Recommended Product Blog 03c2244

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

High Rated Product Info

#31 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Cool Product Blog 3c2244c

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

Useful Product Website

#32 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Cool Product Website ed91ec6

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

Excellent Product Website

#33 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Cool Product Tips bd03c22

ODPOWIEDZ

Wróć do „Błystki obrotowe, wirówki, spinnerbaity i inne”