Plecionki

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Plecionki

#21 Post autor: morrum »

Im gestszy splot tym linka sztywniejsza, najbardziej miękkie są przechodzone tasiemki.

Jaka wytrzymałość by Cię interesowała?
Michał

glizdziarz

Re: Plecionki

#22 Post autor: glizdziarz »

Wczoraj wieczorem ze skrzynki wyciągnąłem przesyłkę od Krissa vel Spina. Przyszła plecionka Dragona R'N'S 8X Spinn. Grubość 0,08mm i deklarowana wytrzymałość 5,90kg. Miękka i z wyglądu okrągła. W niedzielę testy. Tradycyjnie Krzyś dołożył kilka gadżetów od siebie.
Naklejki pójdą do moich córek, już sobie zaklepały. Ta z młodym wędkarzem w samochodzie to bardziej by Arkowi pasowała.
Krzyś dzięki za przesyłkę
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

marek j

Re: Plecionki

#23 Post autor: marek j »

W temacie ilości splotów w plecionce, takie nabyłem doświadczenie. Do ciężkiego spinningowania nie polecam plecionek 8 i więcej splotowych, nawet markowe są słabsze niż 4. Może i taka 4 sploty bardziej szumi ale do ciężkiego orania nadaje się bardziej. Mi 9 splotowa Berkley po kilku wypadach na morskie trocie że tak powiem rozsypała się.

okonhel

Re: Plecionki

#24 Post autor: okonhel »

Używam lub używałem 8-mio splotowych na morze: Daiwa Tournament 8 Braid, Daiwa J-Braid i Mikado Nihonto Octa Braid. W sumie to żadna mnie nie zawiodła, czego nie mogę powiedzieć o plecionkach Spiderwire.

Mav3rick

Re: Plecionki

#25 Post autor: Mav3rick »

8-mio splotowa jest dobra, jak nie ma dużo przeszkód. Jeśli są kamienie, jakieś inne zawady to szybciej się przeciera i traci swoje właściwości. Plus taki, że na 8-miu splotach przynęty dalej latają.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Plecionki

#26 Post autor: morrum »

okonhel pisze: 25 kwie 2020, 18:01 Używam lub używałem 8-mio splotowych na morze: Daiwa Tournament 8 Braid, Daiwa J-Braid i Mikado Nihonto Octa Braid. W sumie to żadna mnie nie zawiodła, czego nie mogę powiedzieć o plecionkach Spiderwire.
Też stosowałem J Braid - żadnych zastrzeżeń.
Kiedyś dostałem dużą szpulkę Spiderwire Code Red - masakra była, zraziłem się do marki strasznie.

Troszkę łowiłem Varivasem SeaBass - gładka niczym żyłka, cichutka, mocna, rzuty dalekie ale za taką kasę mogłaby być trwalsza. Z 10 razy. Dość szybko się nieładnie "napuszyła".

Od ponad sezonu pozostaję wierny Sunline Siglon - 4 sploty na multiki a 8 splotów na kołowrotki spinningowe. Wysoka jakość i powtarzalność, baaardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Jedynie parametry brane z sufitu, bo dużo cieńsza niż konkurencja o tych samych "średnicach" zaś wytrzymałość trzeba traktować jako max na odcinku nowym i bez węzłów, realna z 20% mniej - co i tak przy organoleptycznych porównaniach stawia te linki bardzo wysoko.
Michał

okonhel

Re: Plecionki

#27 Post autor: okonhel »

Z wytrzymałością i średnicą plecionek to jest cyrk. Jak widzę ze ktoś oferuje plecionkę 0,10 mm i podaje wytrzymałość 7 kg to od razu odrzucam, bo ma pewnie 0,18-0,20 mm. Często też oglądam plecionki 2-3 firm na raz pod światło i wtedy widać różnice w grubości. Jako wzorcową używam Daiwę Tournament 8 Braid ( z moich najbliżej jej do deklarowanej średnicy) i wtedy wychodzi że pozostałe są grubsze 0,02-0,05 spokojnie. Ostatnio też testowałem żyłkę z Aliexpress. Sprawdzałem ją z 2 innymi, kupionymi w kraju o tej samej średnicy (0,20mm). Czytając wytrzymałość i szarpiąc je pod obciążeniem - była najsłabsza. Ale jak popatrzałem pod światło na średnicę - była zdecydowanie najcieńsza, więc jeśli ona miała deklarowane 0,20 mm to pozostałe miały 0,22-0,25 mm.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Plecionki

#28 Post autor: morrum »

Dlatego, choć sam nie ogarniam do końca, lepszym wyznacznikiem grubości jest jej ciężar - PTFE czy jak to tam, na modłę japońską.

Natomiast żyłki .... przecież za to co u nas się dzieje powinny być kary! Przeglądałem niedawno katalog jednego z naszych importerów - im niższa półka tym mocniejsza żyłka WTF?!
Michał

okonhel

Re: Plecionki

#29 Post autor: okonhel »

Kiedyś Jaxon zamiast wytrzymałości podawał "ciężar ryby możliwy do wyholowania" dla danej linki. To dopiero było bajkopisarstwo ...

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Plecionki

#30 Post autor: morrum »

okonhel pisze: 29 kwie 2020, 18:35 Kiedyś Jaxon zamiast wytrzymałości podawał "ciężar ryby możliwy do wyholowania" dla danej linki. To dopiero było bajkopisarstwo ...
Kiedyś opisywał tak najgorszy badziew. Teraz oznacza tak wszystkie linki. To nie tyle bajkopisarstwo - bo sam znam ludzi, którym udało się wyjąć metrówkę na żyłkę 0.18 mm choć raczej nie tej marki, choćby Kriss - ale marketingowe granie na naiwności konsumentów. Zwyczajnie co mniej obyci odczytają to jako wytrzymałość i kupią, bo mocne...

Pamiętam jak kupiłem pierwszy raz Sufixa. 0.20. Wytrzymałość 3kg z małym hakiem. Kumpel miał też dwudziestkę o opisie wytrzymałości grubo ponad 4 kg.
Najpierw się ze mnie śmiał, że zapłaciłem 1/3 więcej a kupiłem słabe gówno. Gdy jednak zerwał obrotówkę na zaczepie a następnie sam złapałem ten sam zaczep, wytargałem go i oddałem mu jego blaszkę, twierdził że moja żyłka na bank jest "przegrubiona". Po drodze do domu po namowach podjechał do mnie i w piwnicy mikromierzem zmierzył obie żyłki - moja miała o "włos" więcej niż deklarowane, coś jakby 0.205mm. Już się cieszył, że miał rację, ale jego miała 0.23mm. ;)

Od chłopaka, który pracował dość długo w Dragonie wiem, że ich żyłki mają podawaną zaniżoną średnicę, lecz wytrzymałość jest realna. Jest to "chwyt marketingowy" by w ogóle sprzedać swoje żyłki na polskim, ogłupiałym rynku, bo to jedne z lepszych żyłek i wcale nie super drogich przy okazji.

Wracając do meritum, czyli plecionek. Na początku wszystkie były 6 splotowe. Kupę lat było okej. Potem pojawiły się cichsze 8 splotówki i za chwilę ekonomiczne 4 splotówki. Pojawiły się 9, 12 splotówki a niezależnie rozwija się gałąź "linek kompozytowych" jak choćby znane wyroby amerykańskiego Berkleya - Fireline i jej nieformalny następca Nanofil.
Czy ktoś wie dlaczego 6 splotówki "zniknęły " z rynku? ;)
Michał

marek j

Re: Plecionki

#31 Post autor: marek j »

Może dwa wypady to mało ale na te dwa razy nic złego nie powiem o plecionce z ali... firmy SeaKnight produkt Monster W8 . Z przynętami do 80 g na zwykłym kołowrotku dała radę, bez plątania i wytrzymałość ok. Może nie jest za miękka, do ciężkich przynęt to nie przeszkadza. Zobaczę jak będzie po dłuższym użytkowaniu.

glizdziarz

Re: Plecionki

#32 Post autor: glizdziarz »

W dzisiejszej paczce z kołowrotkiem dotarła szpula plecionki. Grubość 0,14 a żółty kolor będzie ładnie korespondował z białym kijem i wędką Jarka. Do DS jak znalazł.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Plecionki

#33 Post autor: okonhel »

Grześ - co to za plecionka? Bo szpula jest od żyłki..

glizdziarz

Re: Plecionki

#34 Post autor: glizdziarz »

Nie wiem. W najbliższym czasie protestuję ją. W sumie wpadła jako gratis przy kołowrotku

glizdziarz

Re: Plecionki

#35 Post autor: glizdziarz »

Wczoraj dotarła do mnie szpula plecionki przyponowej na grubą rybę. Oczywiście produkt firmy Uni Cat. Grubość 1,0mm i deklarowana wytrzymałość 140kg. 20m styknie na robienie przyponów do zestawów sumowych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żyłki i plecionki”