Belony

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
okonhel

Belony

#1 Post autor: okonhel »

Po ok 10 latach przerwy postanowiłem wybrać się na belony, póki jeszcze są i przy okazji odbyć pożegnalny rejs łódką przed sprzedażą. Wiedziałem że z czasem belony będą "w odwrocie"jak dorsze czy trocie ale nie myślałem że jest aż tak źle. No ale skoro z samego Osłonina wypłynęło ok 40 łodzi to co się dziwić. Już o 06:00 nie za bardzo było jak zaparkować a do slipowania trzeba było poczekać w kolejce. Na koniec wędkowania kolejka jeszcze dłuższa bo doszły skutery (9szt.)
Osłonino1.jpg
Osłonino 2.jpg
Osłnino 3.jpg
Mimo kilku godzin nad wodą (ok 30 łodzi było już na wodzie jak wodowaliśmy naszą) większość spływała niezadowolona. Jak pytałem to albo kręcili głowami albo przyznawali się do 2 szt. na łódkę (2 łodzie), inni nie pochwalili się. Ja miałem 6 szt. syn 1. dramatu nie było ale belona jest w zatoce już 2 tygodnie, więc w jej zachodniej części powinna ryba być. Niestety od lat wędkarze kosili ją wiadrami a rybacy skrzynkami i takie mamy teraz smutne tego efekty.
Jako ciekawostkę dodam że prócz naszej tylko 2 łodzie nie miały oznaczenia PM WEJ a samochody rejestracji GWE. :D
bel.jpg
belP.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Jarek
Amur
Posty: 678
Rejestracja: 16 mar 2013, 12:04

Re: Belony

#2 Post autor: Jarek »

Czyli stary, dobry rabunek jak wszędzie. I te masy ludzi. Nie ma co się dziwić, że za chwilę wyłowią nawet meduzy. Masakra. Jacek sprzedajesz łódkę ?

okonhel

Re: Belony

#3 Post autor: okonhel »

Łódkę sprzedaję bo choć ogólnie jestem z niej zadowolony to przez wysoki kil trudno ją wodować lub wyciągać na przyczepę w pojedynkę by jej nie porysować. We dwóch nie ma problemu, jeden kręci korbą, drugi trzymając za rufę utrzymuje ją w poziomie. Ale nie po to kupowałem przyczepę żeby znów dzwonić i prosić się by ktoś łaskawie pojechał ze mną na ryby, lecz po to by jak nie mam z kim, móc pojechać samemu i wszystko ogarnąć w pojedynkę....
Mam zamówioną kolejną ( wymiary bardzo podobne i nawet kolor też), bez kila a na tą na której pływałem, mam chętnego kolegę z forum.

Awatar użytkownika
Micek
Krąp
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2019, 12:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Belony

#4 Post autor: Micek »

Tym razem ja byłem tym kręcącym korbą :D
Szału nie było, pływaliśmy kilka godzin w rejonie Rewa - Rzucewo i Jacek złowił 4 sztuki a ja jedną. No ale pierwsza belona, i w zasadzie dopiero pierwsza ryba w 2020...
Resized_20200515_110628.jpeg
20200515_065425.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Belony

#5 Post autor: okonhel »

Po "zimnych ogrodnikach" temperatura powietrza i wody spadła to i ryby były mniej aktywne. Najpierw prognozy ze środy były na piątek super (2 m/s) a w czwartek okazało się że będzie 6-7 m/s ale rano a później gorzej - no i było. Pierwszy ambitny plan czyli "Rejs nawigacyjno - szkoleniowy " z Osłonina do Chałup musieliśmy zmienić na "Nawigację brzegową" czyli tam gdzie nie wieje. Przepłynęliśmy w sumie z Osłonina do Rewy a później do Rzucewa i wzdłuż brzegu prawie do Pucka. Na więcej nie pozwoliła pogoda. Już sam fakt że o 05:30 byliśmy pierwsi do slipowania dał nam wiele do myślenia, gdyż dzień wcześniej na wodzie było 38 łódek. Widocznie nie powalczyli i zapał zgasł. Niemniej rejs fajny, zwiedziliśmy kawałek wybrzeża i każdy dzień na wodzie lepszy od dnia przed TV czy komputerem.
Dziś 10 m/s w porywach do 15 m/s więc z pływania nici - niedziela pogoda bez większych zmian... :(
I to był już naprawdę ostatni rejs łódką t. Monika. Zaraz po rejsie zawiozłem do nowego właściciela - niech mu służy jak najlepiej na mniejszym akwenie.

A tyle popływaliśmy :)
RNS.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Micek
Krąp
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2019, 12:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Belony

#6 Post autor: Micek »

Czyli byłem na pożegnalnym rejsie :D jak na Mewie... :D aczkolwiek czasami fajnie by też było pójść w "dziewiczy rejs", byle nie taki jak na Titanicu :lol:

okonhel

Re: Belony

#7 Post autor: okonhel »

Dziś policzyłem ile przebyliśmy w pożegnalnym rejsie - wyszło ok. 30 km, zliczając wszystkie dłuższe odcinki. Do Chałup, gdzie chcieliśmy płynąć a pogoda nie pozwoliła jest 10 km.Okazuje się że pod klif w Orłowie jest ok 21 km w jedną stronę, więc dobrze że w tą pogodę nas nie podkusiło bo wracalibyśmy pod falę a wiatru dokładało. :D

lyha

Re: Belony

#8 Post autor: lyha »

WItajcie!
Wiecie jak sytuacja z Beloną na Helu?
Przyjeżdżam na Hel na tydzień. Sporo wolnego, więc jutro się wybieram z rana na 5H pływania ze znajomym. Może Później spróbuje swoich sił brodząc . Ma ktoś jakieś info czy jeszcze można liczyć na Belonę?

okonhel

Re: Belony

#9 Post autor: okonhel »

Na pewno jest - jak masz łódkę, to płyń za port wojenny, w stronę rezydencji prezydenta. Pamiętaj tylko żeby nie minąć żółtych boi i płotu na brzegu (tam jest mała budka z wartownikiem) . Generalnie jak miniesz OSW Kormoran to już powinny być.

okonhel

Re: Belony

#10 Post autor: okonhel »

Wczoraj odbyłem z synem krótki rejs z Osłonina do Chałup przez zatokę. Belony współpracowały słabo, mimo że spławiały się, kilka sztuk wyjęliśmy, kilka spadło, koło Chałup sieci tyle że tylko ktoś kto ma w tym orientację bezpiecznie przepłynie na powrocie rybacy postawili jeszcze sieci koło Rzucewa.
Nowa łódka zaliczyła dziewiczy rejs, płynie nieco szybciej od poprzedniej, woduje się ją łatwiej.
mys.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Belony

#11 Post autor: okonhel »

Dziś chciałem z Marcinem rozpocząć sezon belonowy, niestety ma dzień zajęty innymi sprawami. Zabrałem więc kolegę z pracy, kóry nigdy nie łowił na morzu. O godz. 06:00 w Osłoninie byliśmy chyba 10-tą ekipą. Wszyscy popłynęłi w lewo w kierunku Rzucewa, my tam gdzie nie popłynął nikt - do Rewy.
Po drodze szału nie było - 1 sztuka, lepiej już w Rewie dobiliśmy do 8, na powrocie kolejna 1 szt. Później długie szukanie, szybsze przepłynięcie w rejon Rzucewa, popoczątkowych nieśmiałych braniach i licznych odprowadzeniach, znalazłem miejsce gdzie kilka odważnych było. Skończyło się na wyniku 13:7, (same samce) spłynęliśmy o godz. 12:00. Napotkani na brzegu wędkarze mieli wynik podobny, o 2 szt. mniej, inni jeszcze walczyli.
Bel.jpg
Bel2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
MarcinK
Płotka
Posty: 144
Rejestracja: 28 maja 2017, 20:21

Re: Belony

#12 Post autor: MarcinK »

okonhel gratuluje udanego połowu widziałem dzisiaj zdjęcia reszty belon na prawdę piękne ryby :) ;)
Marcin

marek j

Re: Belony

#13 Post autor: marek j »

Sugerując się Jacka połowami też wybrałem się na belony. Pogoda miała być dobra ale i windy.com się myli, zamiast 20 cm fal były pół metra a nawet lepiej, padał drobny deszcz. Mimo tego na plaży najazd spinningistów i surfcasterów. Szału nie było ale coś udało się wydłubać, czyli można zaliczyć dzień do udanych. Jako niedoszły filmowiec nawet nagrałem hol i wypuszczenie ryby, niestety po obrobieniu filmu i zrzuceniu go na pulpit w kompie chciałem go udostępnić na Youtube i czary mary film zniknął z kompa, nie wiem jak to się stało. Dobrze że choć fotka ryby jest.
IMG_20210515_100044.jpg
IMG_20210515_082433.jpg
IMG_20210515_091311.jpg
IMG_20210515_090058.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Spinn76
Karaś
Posty: 223
Rejestracja: 19 sie 2018, 14:17

Re: Belony

#14 Post autor: Spinn76 »

Brawo panowie za belony też bym chętnie połowił je ale brak czasu na wszystko......jeszcze raz gratulacje....
Krzysztof
Team Dragon Polska. Kriss.

glizdziarz

Re: Belony

#15 Post autor: glizdziarz »

Przyłącz się do gratulacji Krzysztofa. Piękne ryby i oby więcej.

Awatar użytkownika
Micek
Krąp
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2019, 12:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Belony

#16 Post autor: Micek »

Dzisiaj wyskoczyłem na szybki popołudniowy rekonesans na bulwar na Oksywiu - jeden Pan łowił na szprotki na spławik to miał 2 szt a ja na spinna 1 szt. nie robiłem fotki bo chciałem ją szybko uwolnić bo była słabo zahaczona, a nie miałem ochoty na skrobankę... Zdziwienie szprotkarza nie do opisania :D

okonhel

Re: Belony

#17 Post autor: okonhel »

Dzis z juniorem młodszym byłem sprawdzić czy belony jeszcze pływają w okolicy. Belona jeszcze jest choć chętnych było sporo, w zasięgu wzroku min. 20 łódek.
20210603_082255.jpg[/attachment [attachment=0]20210603_081526.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Belony

#18 Post autor: okonhel »

Dziś na swojej łódce gościłem kolegę z innego forum, czyli Andrzeja Różyckiego. Jakby ktoś potrzebował to organizuje wyprawy do Norwegii na wielkie dorsze, halibuty, molwy, karmazyny i co tam tylko pływa. Okazało się że nigdy nie łowił belon.
Pogoda nam dopisała rybki też.
JB.jpg
AR.jpg
bb.jpg
BAR.jpg
A taka była pogoda:
https://www.facebook.com/10000014926743 ... 7388579524
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

marek j

Re: Belony

#19 Post autor: marek j »

Gratki za udane połowy Jacek. Ja dziś też próbowałem belony i ewidentnie mnie olały a było widać ich płetwy w zasięgu rzutu. Nic nie pomagało, zmiana przynęt, różne tempo prowadzenia.

okonhel

Re: Belony

#20 Post autor: okonhel »

Część się wytarła, część jeszcze ma tarło. Wczoraj i dziś widziałem ich tańce na powierzchni wody - są nadal ale zajęte swoimi sprawami.
Mimo tego coś tam dziś połowiliśmy, ja wyholowałem komplet, kolega 2 mniej, było sporo spadów, dużo więcej niż wczoraj i przetwczoraj, wiele trąceń przynęty bez brania. W sumie to kończę już pływanie za beloną w tym roku, jakoś mi się już nie chce..
b1.jpg
b2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Morski spinning”