Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

Wiadomość
Autor
lyha

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#41 Post autor: lyha »

10.07
Jestem umówiony na rejs piątkowy 18H. Jednostka NORDYKK KOŁOBRZEG
Powrót z Pobierowa, szybki prysznic, pranie obiadek i wpadłem na pomysł aby zapytać czy wypływają też w czwartek. Armator mówi że zostało ostatnie miejsce więc bez wahania rezerwuje ( informacja o pięknej pogodzie) jednak wiedziałem że będzie końcówka sztormu w środę do północy.
Szybko wsiadam w pociąg do kołobrzegu, o 19 jestem na miejscu , okrętuje się na jednostce , większość już zajęła miejsca, integracja i trzeba wypoczywać ponieważ
o 24 wyruszamy pod wyspę.
11.07
Przed 5 wstajemy. Dostajemy śniadanie w formie szwedzkiego stołu i pierwszy napływ . Pojedyncze sztuki się meldują na jednostce. Ogólnie ryba rozproszona po sztormie , morze wzburzone pierwsze godziny b. ciężko się łowi strasznie buja jednostką ale wytrwałym się udaje. Cały czas kręcimy się na "górkach" przy wyspie szyper napływa precyzyjnie , uczciwie każdą burtą na przemian. Głębsze łowiska nie dawały ryby, kapitan płynie płycej gdzie stara się szukać dorszy jednak jest gorzej niż na głębinach dłuższy przelot nadal nie wychodzą dorsze . Wracamy ciut głębiej gdzie udało się trafić na ławiczkę dorszy wszystkie kije wygięte , 2 dryfy i wyczyściliśmy dołek. Kolejne miejsca dają pojedyncze ryby. Idę do mesy się posilić, cały czas jest jedzenie na stole , szwedzki stół, kawa oraz herbata bez ograniczeń . Załoga pomocna pomagają przy zaczepach , kapitan uśmiechnięty, doradza tym którzy o to proszą , podpowiada na jaki kolor ryby reagują oraz co najważniejsze sam łowi z nami. Nie napływa sam swoją stroną ale jak wspomniałem wcześniej na przemian aby każdy miał równe szanse. Ryby nie dopisywały rewelacyjnie ale każdy ok 25 dorszy złowił na statku. Najlepszy bodaj 34szt. obok mnie na "dziobie". Ostatnie 2 dryfy i wychodziły nam dublety a ja złowiłem tripleta. 13:00 kończymy łowienie, bosman zaprasza na obiad i raczy nas pyzami z mięsem, okraszone boczkiem- pyszny posiłek każdy zadowolony, czas na drzemkę -5 godzin powrotu do kołobrzegu . Nikt nie mógł narzekać na pozostałych jednostkach mieli 2 razy mniej ryb niż my! Rozmawialiśmy w porcie z pozostałymi wędkarzami z innych jednostek.
Po przybyciu do portu wychodzę do sklepu po wodę na następną dobę , prowiant suchy na kolację oraz kładę się spać bo przede mną kolejna doba w morzu. Dołącza do mnie kolega z forum Jerkbait. Kapitan w nocy oznajmia że będziemy szybciej niż wczoraj- słaby wiatr oraz spokojne morze.
12.07
4:20 Budzi mnie głos kolegi który informuje, że przespaliśmy dzwoniący budzik. Szybko wstajemy szykujemy się do śniadania, jednostka zwalnia czyli kapitan znalazł zapisy na łowisku, szybciutkie śniadanie i lecimy na dziób. Pierwsze napływy nic nie dają , dopiero w kolejnych ryba zaczyna się pokazywać, jednak dopiero pojedyncze sztuki. Po ok 3 godzinach szukania i napływania ze słabymi wynikami i kontaktem z innymi jednostkami które popłynęły pod samą wyspę kapitan oznajmił "Nie ma ryby wracamy na trzecie" . Dorsze po prostu spłynęły na bliższe łowisko. Po drodze napłynęliśmy na wrak na którym dawno nikt nie łowił jednak oprócz zerwanych zestawów nic się nie działo, więc popłynęliśmy na banan gdzie wychodziły pojedyncze ryby. Widać było zdenerwowanie kapitana któremu zależało aby każdy z nas połowił cały czas zaglądał pytał się czy wychodzi nam coś z górek i dołków i w końcu udało się napłynąć na ławiczkę , gdzie staliśmy z 40 minut w dryfie każdy raptownie uśmiechnięty trafiały się dublety jak i dorsze 2kg+. Wyczyściliśmy płaskie i pływaliśmy dalej w poszukiwaniu dorszy jednak nastąpiła glada totalne lustro dorsze przestały zupełnie brać, udało się złowić pojedyncze sztuki dosłownie na napiętej plecionce nie ruszając wędką delikatnie podskubywały moje , nie było wyraźnych brań żerujących drapieżników. Kapitan dwoił się i troił, szukał kolejnych zapisów jednak wyszło paręnaście makreli na pokład co nas ucieszyło ale wątłusze nie chciały współpracować.
Ostatnie napływy dały każdemu po rybce.Koledze udało się wyciągnąć dorsza ponad 3kg. Po chwili dryfu 3 sygnały oznaczające koniec moich 2 dób w morzu . Udajemy się do mesy na ciepły posiłek -Kartacze Litewskie równie pyszne jak obiad pierwszego dnia . Średnio 20 szt na jednostce. Rekordzista 20 parę. Dziś łowiliśmy zdecydowanie dłużej niż 1 dnia ryba bliżej , nie ma jej już pod wyspą więc wracamy 3h do portu.

Jestem bardzo zadowolony z rejsu. Ryby znacznie większe niż na 3 kamieniach , szyper ma swoje miejscówki gdzie są jeszcze większe dorsze.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

glizdziarz

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#42 Post autor: glizdziarz »

Wczoraj miałem przyjemność uczestniczyć w wędkarskim rejsie na kutrze Zahir B z szyprem Romanem.
Wyjście z samego rana z portu we Władysławowie i przelot na łowisko około 2 godz. Pierwsza miejscówka zaczęła się feralnie od złamania wędki przez jednego z uczestników oraz zaczepami i pourywanymi zestawami i jakąś pojedynczą rybą. Na innych miejscówka było podobnie. Ryby wychodziły pojedynczo i w wielkościach niepowalających. Natomiast nie brakowało zaczepów i rwanych zestawów na miejscach na których do tej pory tego nie było. Czyżby "magia" 13-tego? W drodze powrotnej spotkaliśmy Straż Graniczną, która kontrolowała jeden z kutrów wędkarskich. Nas na szczęście ta przyjemność ominęła bo w porcie bylibyśmy przynajmniej godzinę później. Taka drobna uwaga do wypływających na rejsy wędkarskie: zabierajcie ze sobą dowody osobiste bo w razie kontroli i ich braku mandat to bodajże 500zł.
Może i wędkarsko rejs nie był zbyt udany ale wypad fajny i akumulatory naładowane. Jeśli czas pozwoli to może jesienią zapiszę się na Zahira na rejs łososiowy.

P.S. Zdjęć rybom nie robiłem bo były niefotogeniczne.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#43 Post autor: okonhel »

A Grzesiu jak zwykle siedzi przy kibelku... Boisz się że nie zdążysz ? :)

glizdziarz

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#44 Post autor: glizdziarz »

Kochany to jest najlepsze i najbezpieczniejsze miejsce. Pod dachem to nie zarobisz pilkerem w głowę ani plecy. Sucho i najmniej kiwa a i w wiadomym celu najbliżej.

lyha

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#45 Post autor: lyha »

Jak tam , macie jakieś wieści znad Morza?
Ja mam 27.11 Mistrzostwa Koła I turę i muszę zrobić rozeznanie, już nie mam tyle czasu co w wakacje żeby pływać ale chyba jeden trening jest wskazany. Kołobrzeg

okonhel

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#46 Post autor: okonhel »

We wrześniu było mało dni z pogodą ale jak już byłapogoa to połowili . Niestety zarówno we wrześniu jak i w paźdzerniku musieliśmy odwołać rejsy z powodu pogody.

Awatar użytkownika
Micek
Krąp
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2019, 12:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#47 Post autor: Micek »

W rejonach Ustki i Darłowa jest trochę dorszyków, ale rozmiarowo bardzo słabo. Takie przynajmniej tylko dałem radę napłynąć, bo występowałem w roli szypra :lol: Ale załoga zadowolona, ilościowo dawno tyle nie połowili.

lyha

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#48 Post autor: lyha »

@ Micek
Możesz jakieś konkrety podać, jak ilościowo to wyglądało ? I które łowiska penetrowaliście?

Awatar użytkownika
Micek
Krąp
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2019, 12:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#49 Post autor: Micek »

Ciężko oszacować, ale jak były lepsze momenty to każdy miał rybę na kiju, a były i dublety. Łowiliśmy jakoś 10 mil na północ od Jarosławca.

okonhel

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#50 Post autor: okonhel »

Z artykułów w necie wynika że zakaz połowu dorsza będzie 4-ro letni:

https://dziennikbaltycki.pl/armatorzy-m ... dBdOhOfzqY


Awatar użytkownika
Micek
Krąp
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2019, 12:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#52 Post autor: Micek »

Oglądałem dzisiaj, przykra sprawa, pewnie rybacy jakoś obejdą cały zakaz, że takie przyłowy przy flądrach im się trafiają... tak jak podobno liczą łososie jako trocie, czy tam odwrotnie. A tak z innej beczki, na zatoce oglądałem dziś trochę złomu za pomocą pojazdu podwodnego z kamerką i tu ciekawe zaskoczenie - każdy większy śmieć na dnie, na ok. 40-45m, czy to beczka, czy też poniemiecka torpeda, ma swojego mieszkańca - przepiękną wielką węgorzyce. Nigdy tej rybki poza wodą nie widziałem, nawet nie wiedziałem że dorasta do takich przyzwoitych (40-50 cm) rozmiarów.

okonhel

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#53 Post autor: okonhel »

Na większych głębokościach węgorzyca się w takim miejscu zdarza, na mniejszych głębokościach skutecznie wyjadły je kormorany. Jak będziesz coś oglądał płycej to każdy taki obiekt będą zamieszkiwać babki bycze.
A co do rybaków to z obejściem zakazu nie będzie łatwo - bo gdzie sprzedać dorsza jak nikt nie będzie skupował ? Jakieś pojedyncze sztuki jako przyłów to zjedzą ale zarobić na tym to nie zarobią. Problem będzie inny - ile ryby znów zostanie zmarnowanej bo będą dorsze wyrzucać za burtę.

lyha

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#54 Post autor: lyha »

Listopadowy rejs .
Jednostka Patrolla II Mrzeżyno. Jakieś 8km od kołobrzegu. Kolega mówił , że szyper jest mistrzem I kamieni . Niezbyt byłem przekonany do tego rejsu ale polecieliśmy . OD razu szyper informował że pływamy po miejscach gdzie są ładne ryby, nie chce widzieć krótkich w kastach. Pierwsze napłynięcia dawały pojedyncze ryby. Zaczynaliśmy łowić na 15 metrach. Łowiłem na sandaczówkę do 56g. Okazała się za słaba, jedna piękna ryba mi się spięła ( branie na przywieszkę - czuć dopiero jak się uczepi). CIężko było go oderwać od dna na tym zestawie. Po paru braniach przechodzę na cięższy sprzęt morski, ryby były ładne Avid okazał się za słaby - dorsze gięły go w pół. Przechodzę ciężko, ryby nie ma dużo ale rozmiarowo bardzo przyzwoicie jak na te czasy. Szyper szuka ryb a te uaktywniają się po południu. Brania dorszy są jak kopnięcia konia- w pilkera . Królują kolory naturalne srebrne i oczywiście "miodowe" . Klasyka. Cały rejs łowiłem na jedną przywieszkę berkleya . Okazała się bardzo łowna. Od dawna nie widziałem tylu przyzwoitych ryb. Ostatnie napłynięcie daje mi dublet szyper wybiega ze sterówki i jedyny raz na tym rejsie używa osęki . Mój rekord 69cm. W dublecie z innym ładnym ok 60cm. Niestety ryby chude jak z oświęcimia , kolega miał bardziej nabitego 71cm -mieliśmy zakład po 20zł do kapelusza w 4 osoby, mina mu nieźle zrzedła jak zapiąłem tego dubleta w ostatnim najeździe.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#55 Post autor: okonhel »

Dziś rano mały, rekreacyjny spontan czyli śledziowanie na Zahirze. Niestety w nocy pogoda popsuła się wbrew prognozom i widząc koło Kuźnicy białe grzywy fal wiedziałem że lekko nie będzie. Za cypel nie wyszliśmy bo fale na to nie pozwalały, z resztą już po 2 kwadransach mój młodszy syn zaczął "zanęcać" i "karmić młode" a my z Romkiem łowiliśmy stojąc w dużym rozkroku i czasem łapiąc się relingu. Szkoda ze nie udało się wyjść za cypel, tam ławice zazwyczaj są większe. Łowiąca obok jednostka Marinero weszła do portu wysadzić połowę ekipy z tego samego powodu. W 2,5 godzinki coś tam wydłubaliśmy, śledzie rozmiarów przyzwoitych grube i tłuste i do tego waleczne - 1 szt. potrafiła wygiąć wędkę szczupakową. Zdecydowanie wolę takie łowienie śledzi niż marcowo - kwietniowe dłubanie tarlaków, do tego zazwyczaj rozmiarów nikczemnych. Łowiliśmy głównie między portami i na lewo od wyjścia z portu rybackiego - tam fala była ok, jak tylko zbliżaliśmy się do cypla to fala rosła a młody "zanęcał". Niestety niedyspozycja syna spowodowała, że wróciliśmy dość wcześnie. Oczywiście gdy obróciłem się zaraz po wejściu do portu, morze jakby się wygładziło ale tak jest chyba zawsze.
Romek.jpg
śledzie1.jpg
Śledzie 2.jpg
śledzie3.jpg
Kur.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

glizdziarz

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#56 Post autor: glizdziarz »

Piękne te śledzie. Gratuluję połowu.
A może by tak jak na Żarnowcu we wrześniu będzie krucho z rybą to na śledzie popłyniemy na Zahirze?

okonhel

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#57 Post autor: okonhel »

Znając proces decyzyjny niektórych, może być ciężko. Nie ma też gwarancji że we wrześniu śledzie będą przy cyplu - teraz są .

lyha

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#58 Post autor: lyha »

Super sprawa, ja byłem w sierpniu 2 razy na śledziach ale na początku miesiąca i akurat nie na zahirze, bo miał komplet.
W połowie miesiąca pokazały się dorsze, teraz są już tam spore osobniki . Trafił się wam jakiś przyłów?
Wiem od znajomego że pokazały się na zatoce ładne dorsze :D .

W poniedziałek płynę na Bornholm 2 dni łowienia po 12h .
Dorszy jest mnóstwo, ale jakościowo to nadal bieda 1kg+, parę 2. Trafił mi się ostatnio rodzynek 5kg.
Zdjęcie nie oddaje jego rozmaru bo kolega który je robił niestety był pod wpływem. Cała ręka mi wpadła pod skrzela :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#59 Post autor: okonhel »

Przyłowów nie było bo ze względu na warunki atmosferyczne łowiliśmy w zatoce między portami. Za cyplem była spora fala i syn "karmił młode". Marinero odwiózł połowę klientów do portu z tego samego powodu.

okonhel

Re: Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek 2019r.

#60 Post autor: okonhel »

Jakby ktoś stęsknił się za wędkarstwem morskim to mam potwierdzone info, że w rejonie Helu nadal biorą śledzie w dużych ilościach, trafiają się nawet makrele.
Resized_20210716_102735.jpg
Resized_20210717_122121.jpg
Fot. Roman Lewandowski.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Połowy i wiadomości z kutrów i innych jednostek”