Zbiorniki zaporowe woj. łódzkiego

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
glizdziarz

Zbiorniki zaporowe woj. łódzkiego

#1 Post autor: glizdziarz »

Zaczynam serię o zaporówkach w woj, łódzkim. Począwszy od leżących najbliżej mojej dziury do dużych i znanych takich jak Jeziorsko, Sulejów czy Drzewica.

Dziś pora na Słok.

Zbiornik Słok znajduje się 14 km od Bełchatowa. Składa się z dwóch części oddzielonych groblą biegnącą wzdłuż. Jest to zbiornik zaporowy wody technologicznej dla Elektrowni Bełchatów. Wykonany został na rzece Widawce. Powierzchnia zbiornika to 75ha. Głębokość zbiornika to średnio 2-3m. Brzegi strome wybetonowane z trzema slipami i licznymi schodkami.
Rybostan to płoć, leszcz, okoń, jazgarz, karp, lin, sum, sandacz jaź i inne.
Metody połowu to głównie gruntowe. Spławik w mniejszym stopniu. Do tego spinning w różnych odmianach. Woda o sporej presji wędkarskiej.

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2020, 21:15 przez glizdziarz, łącznie zmieniany 2 razy.

glizdziarz

Re: Zbiorniki zaporowe woj. łódzkiego

#2 Post autor: glizdziarz »

Kolejny zbiornik to Wawrzkowizna


Wawrzkowizna to kolejny zbiornik zaporowy na Widawce położony o rzut beretem od Bełchatowa w kierunku na elektrownię. Powierzchnia zbiornika to około 17ha. Zbiornik, o kształcie wydłużonym, ma kilometr długości, a jego szerokość nie przekracza 200m. Ze wszystkich stron okala go gęsty las iglasty. Brzegi, choć lekko bagniste, są łatwo dostępne. Przy dopływie Widawki znajduje się obszerna, gęsto zarośnięta płycizna. W okresie wiosennym jest to tarlisko i w odległości do 100m od niego jest zakaz wędkowania. W pobliżu zapory głębokość osiąga 2,5 m. Dno jest lekko muliste, na dużych połaciach porośnięte. Woda bardzo czysta, choć ma charakterystyczny rdzawy odcień. Niewielka wyspa w przedniej części zalewu jest ostoją ptactwa.

Rybostan to przede wszystkim karpie, które, obok płoci, linów, leszczy i okoni, stanowią podstawę tutejszych połowów. Przeważają oczywiście karpie ważące do dwóch kilogramów, ale jak w każdym regularnie zarybianym zbiorniku nie brakuje także sztuk dużych, o wadze kilkunastu kilogramów. Łowią je tylko nieliczni wytrwali specjaliści. Od czasu do czasu ich łupem padają także pojedyncze duże amury.
Przeważnie stosuje się tu delikatne zestawy gruntowe z kukurydzą lub płatkami na haczyku. Mało kto łowi na robaki, bo jest tu bardzo dużo raków pręgowanych. One z ko-lei są najlepszą przynętą na sumy i węgorze. Czasami na małego raczka lub rakową szyjkę biorą także ładne okonie. Bogata roślinność podwodna utrudnia spinningowanie, dlatego na drapieżniki stosuje się głównie przynęty naturalne. Szczupaki, których jest tu jeszcze sporo, łowi się ze spławi- kiem na płoć lub leszczyka, a sandacze z gruntu na uklejkę lub filet z płoci.

Bardzo atrakcyjnym łowiskiem, szczególnie w maju i w czerwcu, jest kanał Widawki (odcinek powyżej Wawrzkowizny łączący Słok z Wawrzkowizną.) i przyujściowy fragment zalewu. Zawsze można tam liczyć na dorodne leszcze i płocie, a w pobliżu zarośli kręcą się amury i wyrośnięte szczupaki. Na zacienionej Widawce warto zarzucić wędkę zwłaszcza wtedy, gdy woda jest słabo natleniona i wiele gatunków ryb ściąga tam w poszukiwaniu tlenu.
Część informacji zaczerpnąłem z portalu mojehobby.logishop.pl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2020, 21:17 przez glizdziarz, łącznie zmieniany 1 raz.

glizdziarz

Re: Zbiorniki zaporowe woj. łódzkiego

#3 Post autor: glizdziarz »

Zalew Sulejowski powstał w latach 1969 -1974, w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy pod Smardzewicami na jej 139 km, licząc od ujścia. Cofka zbiornika sięga w górę rzeki do Sulejowa. Utworzony został z myślą jako rezerwuar wody pitnej dla Łodzi. W wyniku zalania przybrzeżnych terenów rzeki Pilicy jak i licznych karczowisk, które ciągną się wzdłuż starego koryta rzeki stał się idealnym siedliskiem dla drapieżników, zwłaszcza sandacza.
Rybostan to głównie leszcz, płoć, sandacz, boleń,sum, szczupak. Nie brakuje też innych gatunków ryb włącznie z trocią jeziorową.
Metody połowu: Ze względu na dość rozległe miejscami płycizny przybrzeżne dominują metody gruntowe. Pamiętać należny jednak, że w okolicach dopływu np Barkowice Mokre występuje dość silny uciąg i waga zestawów to przeważnie 60g i więcej. Dla chcących łowić ze środków pływających: pływanie tylko na silnikach elektrycznych, żaglach lub wiosłach. Ci, którzy chcą połowić ze środków pływających powinni zaopatrzyć się w mapy batymetryczne lub przynajmniej skorzystać z geoportalu żeby nie szukać w ciemno starego koryta.

Moje ulubione miejsca to okolica Barkowic, Barkowic Mokrych, Zarzęcina, Bronisławowa no i tamy w Smardzewicach.
W Barkowicach mokrych znajduje się stanica wędkarska PZW okręgu Piotrków Trybunalski. Tu można wykupić zezwolenia okresowe, zwodować łódź, wynająć przyczepę kempingową do zanocowania. Więcej informacji tutaj:

http://www.pzw.org.pl/40/wiadomosci/811 ... wice_mokre

Podstawowe dane techniczne Zalewu Sulejowskiego:

- długość 17,1 km,
- maksymalna szerokość 2,1 km,
- średnia szerokość 1,5 km,
- średnia głębokość 3,3 m,
- maksymalna głębokość 11 m,
- długość linii brzegowej 58 km,
- powierzchnia ok. 27 km²

W okół zalewu powstało bardzo wiele ośrodków wypoczynkowych i gospodarstw agroturystycznych. W sezonie letnim z reguły są oblegane. Niemniej jest sporo miejsc gdzie można rozbić namiot czy postawić przyczepę kempingową. Zmotoryzowani muszą uważać na to, że w bardzo wielu miejscach jest zakaz dojazdu do wody przez las. Najlepszym rozwiązaniem jest dojazd do wiosek położonych tuż nad wodą i dalej wędrówka piechotą.


Kilka zrzutów ze strony geoportal gov.pl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

glizdziarz

Re: Zbiorniki zaporowe woj. łódzkiego

#4 Post autor: glizdziarz »

Zalew Cieszanowicki (Zbiornik Cieszanowice) powstał na rzece Luciąży. Leży na terenie gmin: Łęki Szlacheckie, Rozprza i Gorzkowice. Po wysiedleniu kilku wsi w tym wsi Borowiec została po niej wystająca z wody przydrożna kapliczka. Zalew należy do Okręgu Piotrków Trybunalski. Od Piotrkowa Trybunalskiego leży w odległości około 25km. Pierwotnie miał gromadzić wodę do nawadniania okolicznych łąk przeznaczonych na pastwiska. Budowę rozpoczęto w 1986r a do użytku został oddany w 1998r. Powierzchnia lustra wody to 217ha. Głębokość od 1,5m przy brzegach w rejonie dopływu Luciąży aż do 12m w okolicach zapory. Długość zbiornika to ponad 3km a szerokość w najszerszym miejscu około 900m. Obecnie zbiornik służy jako zbiornik retencyjny i do celów rekreacyjnych. Na zbiorniku znajduje się jedna wyspa od strony północnej. Po brzegach w rejonie dopływu rzeki Lluciąży w wodzie występuje duża ilość roślinności pływającej w postaci grzybieni żółtych.
Rybostan to głównie płoć, leszcz, wzdręga, krąp, lin i karp. Nie brakuje drapieżników wśród, których są okonie, szczupaki, sandacze a nawet sumy. Na zbiorniku można pływać z użyciem silników spalinowych. Najlepszy dojazd i miejsca do slipowania znajdują się na północnym brzegu. Charakterystyczną miejscówką jest miejscówka nazywana "Pod dębem". Częste miejsce zbiórek wędkarzy na zawody. Z brzegu można łowić i na grunt i na spławik. W miejscach wypłyceń przybrzeżnych można spinningować brodząc w woderach. Uwaga, w okresie letnim zbiornik masowo odwiedzany przez ludzi chcących wypocząć nad wodą i wykąpać się. Nie brakuje niestety amatorów pływania na skuterach wodnych. Ze względu na niedużą odległość od Piotrkowa Trybunalskiego i Bełchatowa zbiornik poddany jest dużej presji wędkarskiej. Na szczęście na zbiorniku ni jest prowadzona gospodarka rybacka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapory, zbiorniki”