Pszenica

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
okonhel

Pszenica

#1 Post autor: okonhel »

Druga obok kukurydzy moja ulubiona przynęta roślinna na białoryb. Prosta w przygotowaniu - wystarczy ugotować aż popęka, można dać atraktor ale niekoniecznie - sama w sobie ma zapach, który ryby lubią, szczególnie płocie. W sklepach są też gotowe, kolorowe pszenice ale tych nie stosowałem. Gotowałem tradycyjnie, czasem dodajac pod koniec gotowania ząbek czosnku jeśli planowałem użyć jej na leszcze.
Wbrew pozorom przynęta selektywna - nie czpiają się jej ukleje i drobne płotki co ma duże znaczenie w akwenach z silną populacją uklei, szczególnie w czasie łowienia z brzegu, gdzie ukleje kręcą się zawsze. Nie występuje też zjawisko wyssania przynęty jak w przypadku białych robaków, które są skubane przez małe płotki a na haku pozostaje tylko skórka. Po chwilowym skubaniu, następuje przytopienie spławika i to jest sygnał do zacięcia - zazwyczaj kończącego się holem ryby.
Pamiętać należy by zakładając pszenicę na hak, przebijać ją tak, by hak wystawał z ziarna - ułatwia to zacięcie.

glizdziarz

Re: Pszenica

#2 Post autor: glizdziarz »

Zamiast tradycyjnego gotowania jak potrzebujemy mniejszych ilości tak do 1 litra możemy parzyć ją w termosie. Ja osobiście wolę termos bo mniej zachodu. Wypłukaną w letniej wodzie pszenicę wsypuję do termosu tak na max 2/3 wysokości i zalewam wrzątkiem tak aby wody było około 1 cm nad pszenicą. Zakręcam i zostawiam na noc. Ważne żeby termos dobrze trzymał ciepło. Najlepsze do tego sa tradycyjne termosy ze szklanym wkładem. Nalezy jedynie uważać przy nich żeby podczas wysypywania gorącej pszenicy nie dotknąć do wkładu czymś zimnym bo pęknie s hukiem.

okonhel

Re: Pszenica

#3 Post autor: okonhel »

No właśnie ze szklanym wkładem bo próbowałem w metalowym i nie zaparzyła się jak trzeba.

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Pszenica

#4 Post autor: Arunio1 »

glizdziarz pisze:Zamiast tradycyjnego gotowania jak potrzebujemy mniejszych ilości tak do 1 litra możemy parzyć ją w termosie. Ja osobiście wolę termos bo mniej zachodu. Wypłukaną w letniej wodzie pszenicę wsypuję do termosu tak na max 2/3 wysokości i zalewam wrzątkiem tak aby wody było około 1 cm nad pszenicą. Zakręcam i zostawiam na noc. Ważne żeby termos dobrze trzymał ciepło. Najlepsze do tego sa tradycyjne termosy ze szklanym wkładem. Nalezy jedynie uważać przy nich żeby podczas wysypywania gorącej pszenicy nie dotknąć do wkładu czymś zimnym bo pęknie s hukiem.
Pełne poparcie Psorze!! :D :D :D
Arek

okonhel

Re: Pszenica

#5 Post autor: okonhel »

Jednak wolę gotowanie - mam wpływ na to jak będą przygotowane ziarna, sprawdzam czy są już odpowiednio miękkie i nie ma później niespodzianek. A w termosie może być różnie - nie zmiękną odpowiednio i będą za twarde (przerabiałem to) czy też za bardzo zmiękną (to drugie raczej rzadziej).

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Pszenica

#6 Post autor: Arunio1 »

To nie koniecznie prawda. Na początku parzenia w termosie będzie to pewien problem. Ale jeśli przez dłuższy czas korzystamy z tego samego plonu ,to z czasem bez problemu udaje nam się dobrać konsystencję ziaren przez odpowiednią ich ilość w termosie w stosunku do wrzątku.
Arek

okonhel

Re: Pszenica

#7 Post autor: okonhel »

Tyle że w garnku mamy caly czas wrzątek a termos stygnie... Nie mówię że w termosie się nie da bo da się i wielu tak robi, tylko trzeba to "przetrenować" i opracować swój sposób: ilość, do swojego termosu i czas. Po prostu garnek polecam bo jest łatwiej i z pełną kontrolą.

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Pszenica

#8 Post autor: Remek »

Ja pszenice tylko gotowałem i stosowałem do połowu płoci. Nigdy jej nie parzyłem w termosie bo jakoś łatwiej było mi ją po prostu ugotować.
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Pszenica

#9 Post autor: okonhel »

Z dodatkiem czosnku jest też dobra na leszcze, przynajmniej w okolicach gdzie mam teściów. Na płytszej wodzie łowiłem płocie a na głębszej leszcze...

sekvoy

Re: Pszenica

#10 Post autor: sekvoy »

Posiadam w piwnicy pół worka pszenicy, szwagier robił porządek w szopie i o mało co nie zostało wyrzucone. Całe szczęście w pore zauważyłem i od razu przejąłem w swoje łapy :lol: Stosowałem pszenicę kilkakrotnie, były czasy że ładne płocie podchodziły, dodatkiem było pół łyżki miodu. Ja wolę gotować bo termos przeznaczam dla siebie do picia ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przynęty naturalne”