Plecionki

Wiadomość
Autor
okonhel

Plecionki

#1 Post autor: okonhel »

Po latach użytkowania różnych plecionek, mniej lub bardziej udanych znalazłem dwie, które mi odpowiadają. Są to Daiwa Tournament 8 Braid i Mikado Nihonto Octa Braid. PIerwsza droższa, przekrój zbliżony do okrągłego, wytrzymałość przyzwoita, nie przegrubiona jak 80 % plecionek na rynku a przede wszystkim bardzo gładka i cicha. Przeciągając ją w palcach ma się wrażenie że dotyka się żyłkę, tylko sztywność inna - jest bardzo miękka co powoduje ze niektóre kołowrotki we współpracy z nią tworzą brody.
Druga z plecionek jest mniej okrągła, gładka choć nie tak jak Daiwa ale gładsza i cichsza na przelotkach niż wszytkie inne w cenie do 100 zł/szpula, rónież mocna ale przede wszystkim jest bardzo tania. W tej klasie cenowej bezonkurencyjna.

okonhel

Re: Plecionki

#2 Post autor: okonhel »

Na próbę zakupiłem BERKLEY NANOFIL 50M 0,06MM CLEAR. Różne opinie o tym wyrobie czytałem, że pęka w różnych dziwnych miejscach, że trzeba specjalne węzły stosować itp. I pewnie ludzie mają racje ale chcąc kupić bardzo cienką linkę do łowienia białoryby na spinning wyboru za dużego nie ma. Nanofil robią też w grubości 0,04 mm ale tak cienko schodzić nie chciałem, 0,06 mm wystarczy. Oczywiście wizualnie nie wygląda mi to na 0,06 ale cienka jest i na pewno mocniejsza niż żyłki 0,10 czy 0,12 mm. Z resztą zobaczymy - testy wiosną. Na wszelki wypadek kupiłem tylko 50 m. :)

okonhel

Re: Plecionki

#3 Post autor: okonhel »

Producenci plecionek na opakowaniach wypisują cuda jeśli chodzi o wytrzymałość np. 0,14 mm wytrzymałość 10 i więcej kg. Teraz wiadomo że wytrzymałość to nie bajer, sekret tkwi w średnicy:
http://www.catch-zone.com/plecionki_pod_lupa/
http://www.catch-zone.com/palcowka-aneks-do-plecionek/
http://www.catch-zone.com/wp-content/up ... /Aneks.pdf

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Plecionki

#4 Post autor: Remek »

Jest może jakiś współczynnik aby sprawdzić wytrzymałość plecionki czy żyłki na węźle ?
Wiem, że to zależy od węzła i jego jakości (jak go zawiążemy). Chodzi mi czy np. wytrzymałość na węźle jest o np. 20-30% słabsza ?

Przykład:
Plecionka o wytrzymałości 15kg (podaje producent) z średnicy wychodzi 8kg a na węźle będzie te 6 może 7 kg ?
Jest jakaś zależność aby to sprawdzić ?
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Plecionki

#5 Post autor: okonhel »

Nie znam żadnego przelicznika .Jeśli ze średnicy wychodzi że plećka ma wytrzymałość 8 kg to wtdy trzeba się zastanowić jakiego użyjemy węzła. Jeśli węzeł ma wytrzymałość 90 % to dalej już prosta matematyka - 7,2 kg. Jak poszukasz w google węzłów to do niektórych podana jest wytrzymałość na węźle, przy czym są to wytrzymałośći określone dla żyłek, czy robiono osobno dla plecionek i czy te wytrzymałości się różnią to nie wiem. Ponadto żyłki powinno wiązać się na tzw. mokrym węźle - na suchym żyłka jest słabsza. Ewentualnie podejdź do sklepu, poproś o szpulę żyłki Stroft GT i zrób zdjęcie naklejki na szpuli - tam sąp odane wytrzymałości na podstawowych węzłach.
Wytrzymałość podawaną przez producenta traktuję z przyrużeniem oka. Jeśli podaje 15 kg to zazwyczaj albo to jego optymizm albo szczera prawda, tylko ze plecionka nie ma okrągłgo przekroju - tzw. tasiemka. Wtedy może z jednej strony ma deklarowane 0,15 ale z drugiej strony już 0,30 więc suma sumarum jakieś 0,22mm. Najweselej do tematu podszeł kiedyś Jaxon nie podając na opakowaniach wytrzymałości linek tylko masę ryb jakie da się na daną linkę wyholować. Pytanie tylko jak to zmierzyli bo co wędkarz to inny hol, czy podane dane są dla dokręconego hamulca i holu samym ugięciem wędki czy z poluzowanym hamulcem, jaka akcja wędki itp - kilo śmiechu. Na szczęście dali sobie spokój z takim oznaczeniem linek.
Zazwyczaj proponuję wędkarzom kupno plecionek 8 splotowych, gdyż ich przekrój jest bardziej zbliżony do okrągłego niż przy 4-ro splotowych a co za tym idzie są mniej przegrubione. Dla przykładu plecionka Daiwa Tournament 8 Braid 0,14 mm jest dużo cieńsza niż Spiderwire Moss Green 0,12mm, nie trzeba mierzyć, wystarczy chwcić po kawałku obu plecionek i popatrzeć pod światło - różnicę widać wyraźnie a co za tym idzie od razu wiadomo co jest bardziej okrągłe a co jest taśmą. Niestety na skutek różnic w rzeczywistej grubości plecionek narastają mity co do wytrzymałości niektórych linek na niekorzyść tych, które grubością są bardzo zbliżone do deklarowanej średnicy. Osobiście kupuję te plecionki, które podają mniejszą wytrzymałość , to samo z żyłkami - wiem że porducent uczciwie podaje i na węźle a nie wytrzymałość liniową do tego przegrubionej linki.
Cała reszta już w umiejętnościach holu wędkarza, ustawieniu i późniejszej pracy hamulca, doboru sprzętu do ilości zaczepó na łowisku, rodzaju dna, przynęt i poławianych ryb, plus margines na przyłowy.

Awatar użytkownika
Rogro
Krąp
Posty: 79
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:17

Re: Plecionki

#6 Post autor: Rogro »

Od dwóch sezonów używam plecionki Daiwa J-Braid. Całkiem przyjemna w użytkowaniu, nie jest specjalnie przegrubiona (ichnia 0,16 jest cieńsza niż 0,14 Mikado Octa Braid, z której onegdaj też byłem zadowolony). Przez dłuższy czas się nie spłaszcza i trzyma parametry wytrzymałościowe. Atutem jest cena: około 100zł za 300m...

Aha - kilka przepięknych ryb wyciągnąłem tę właśnie stosując. Nie zawiodła. Oczywiście - jak każda - na kamieniach się strzępi...
Piotr

okonhel

Re: Plecionki

#7 Post autor: okonhel »

Po "latach błędów i wypaczeń" używam 3 plecionek Daiwa Tournament 8 Braid, Daiwa J-Braid i Mikado Nihonto Octa Braid.

glizdziarz

Re: Plecionki

#8 Post autor: glizdziarz »

PowerPro zdradziłeś?

okonhel

Re: Plecionki

#9 Post autor: okonhel »

Power Pro już dawno zdradziłem bo zaczęły się podróbki a w stosunku do plecionek 8-mio splotowych to Power Pro jest jak brzeszczot od piły włosowej i nie lubię jej hałasu. Co do mocy nie miałem nigdy zastrzeżeń.

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Plecionki

#10 Post autor: Remek »

okonhel pisze:Nie znam żadnego przelicznika .Jeśli ze średnicy wychodzi że plećka ma wytrzymałość 8 kg to wtdy trzeba się zastanowić jakiego użyjemy węzła. Jeśli węzeł ma wytrzymałość 90 % to dalej już prosta matematyka - 7,2 kg. Jak poszukasz w google węzłów to do niektórych podana jest wytrzymałość na węźle, przy czym są to wytrzymałośći określone dla żyłek, czy robiono osobno dla plecionek i czy te wytrzymałości się różnią to nie wiem. Ponadto żyłki powinno wiązać się na tzw. mokrym węźle - na suchym żyłka jest słabsza. Ewentualnie podejdź do sklepu, poproś o szpulę żyłki Stroft GT i zrób zdjęcie naklejki na szpuli - tam sąp odane wytrzymałości na podstawowych węzłach.
Wytrzymałość podawaną przez producenta traktuję z przyrużeniem oka. Jeśli podaje 15 kg to zazwyczaj albo to jego optymizm albo szczera prawda, tylko ze plecionka nie ma okrągłgo przekroju - tzw. tasiemka. Wtedy może z jednej strony ma deklarowane 0,15 ale z drugiej strony już 0,30 więc suma sumarum jakieś 0,22mm. Najweselej do tematu podszeł kiedyś Jaxon nie podając na opakowaniach wytrzymałości linek tylko masę ryb jakie da się na daną linkę wyholować. Pytanie tylko jak to zmierzyli bo co wędkarz to inny hol, czy podane dane są dla dokręconego hamulca i holu samym ugięciem wędki czy z poluzowanym hamulcem, jaka akcja wędki itp - kilo śmiechu. Na szczęście dali sobie spokój z takim oznaczeniem linek.
Zazwyczaj proponuję wędkarzom kupno plecionek 8 splotowych, gdyż ich przekrój jest bardziej zbliżony do okrągłego niż przy 4-ro splotowych a co za tym idzie są mniej przegrubione. Dla przykładu plecionka Daiwa Tournament 8 Braid 0,14 mm jest dużo cieńsza niż Spiderwire Moss Green 0,12mm, nie trzeba mierzyć, wystarczy chwcić po kawałku obu plecionek i popatrzeć pod światło - różnicę widać wyraźnie a co za tym idzie od razu wiadomo co jest bardziej okrągłe a co jest taśmą. Niestety na skutek różnic w rzeczywistej grubości plecionek narastają mity co do wytrzymałości niektórych linek na niekorzyść tych, które grubością są bardzo zbliżone do deklarowanej średnicy. Osobiście kupuję te plecionki, które podają mniejszą wytrzymałość , to samo z żyłkami - wiem że porducent uczciwie podaje i na węźle a nie wytrzymałość liniową do tego przegrubionej linki.
Cała reszta już w umiejętnościach holu wędkarza, ustawieniu i późniejszej pracy hamulca, doboru sprzętu do ilości zaczepó na łowisku, rodzaju dna, przynęt i poławianych ryb, plus margines na przyłowy.

Dzięki Jacek za odpowiedź o to mi chodziło :)
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

graf74

Re: Plecionki

#11 Post autor: graf74 »

Witam,
Nabyłem w tym roku oryginalną made in Japan plecionkę pod ultra light'a.
Plecionka YGK Egi Metal WX4. Maksymalna wytrzymałość 8 funtów.
Jest oznaczona jako PE 0.4 ponieważ, jak pewnie wiecie Japończycy bardzo mądrze nie podają średnicy
plecionek jak to jest czynione na naszym rynku. Moim zdaniem bardzo słusznie bo podawanie średnicy
plecionki to moim zdaniem głupota, co innego wytrzymałość jak to podają jankesi.
Coś o plecionce. Jest bardzo cicha, daleko z niej lata, nie puchnie i nie mechaci się, na początku jest
trochę sztywna ale jak się ją rozrzuca to jest tylko super. Idealnie nadaje się pod okonia.
U mnie nawinięta na daiwa freams 2508.
Kosztuje około 90zł, więc dla mnie super stosunek ceny do jakości.
Plecionka jest czterosplotowa.
Mogę szczerze polecić.
Taką mikado nihonto 8 bije na głowę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

glizdziarz

Re: Plecionki

#12 Post autor: glizdziarz »

No troszku kosztuje jak za 150m ale jak sprawdza się to warto dać te kilka zł więcej.
Ciekawi mnie tylko jaką najlżejszą przynętą tym rzucałeś??

okonhel

Re: Plecionki

#13 Post autor: okonhel »

Zależy też jakie grubości plecionki się porównuje, ile splotowe, czy mają przekrój okrągły (tasiemka po skręceniu też robi się szorstka) a i z cenami różnie. Na pewno nie użyję Mikado Nihonto Octa Braid do microjigów gdyż nie mają w ofercie satysfakcjonującej mnie grubości. Do micro plećka musi być cieniutka i gładka.
Co do podawania wytrzymałości plecionek zamiast średnicy - wszystko jest ok jeśli wybieramy plecionkę na rzeczną troć, szczupaka czy sandacza, wtedy kierujemy się wytrzymałością. Gorzej jak zależy nam na średnicy jak choćby przy łowieniu morskiej troci czy łowienia białorybu. Dlatego wielu używa na białoryb Nanofila bo jest gładki, można kupić małe średnice i nieźle się rzuca lekkimi przynętami. Niestety rwie się w dziwnych miejscach, trzeba umieć wiązać, przekrój to taśma i po skręceniu rzuca się już gorzej...

glizdziarz

Re: Plecionki

#14 Post autor: glizdziarz »

Fajny amatorski test linki Berkley Nanofil


https://youtu.be/e5BOG_vmuYE

okonhel

Re: Plecionki

#15 Post autor: okonhel »

Używał ktoś tej plecionki lub coś o niej słyszał ? Chodzi mi o małe średnice 0,03-0,04mm, czy mocno przegrubione itp
Konger Streeto Ultra Tiny.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Plecionki

#16 Post autor: morrum »

Podobno to Kamatsu Techron w nowym designie, uznana plecionka w segmencie ekonomicznym.

Zbroisz się Jacku na dorsze? ;)
Michał

okonhel

Re: Plecionki

#17 Post autor: okonhel »

Kamatsu Techron ludzie chwalili ale sam nie używałem.
Plecionka 0,03 na dorsze? To ma być na wzdręgi i ewentualnie okonie - generalnie do micro jigów na przyszły sezon bo w tym roku jakoś zaniedbałem zabawę z UL.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Plecionki

#18 Post autor: morrum »

Gdyby nie specyfika połowów morskich zapewne starczyłaby na płytszej wodzie...

W tym roku obkupiłem się Sunline Siglon od Pawła Sułka i nic więcej mi nie trzeba. ×4 za rozsądne pieniążki, bardzo cienka w stosunku do innych o podobnych parametrach na opakowaniu. Tylko nie mogę dorwać grubszej, tak #3.0 albo lepiej. ×8 droższa wiadomo ale gładsza i cichsza... tyle że mi akurat ×4 w żadnej mierze nie przeszkadza, więc na przyszłość jak zajadę co mam zostaję raczej przy ×4.
Michał

glizdziarz

Re: Plecionki

#19 Post autor: glizdziarz »

Mam akurat Kamatsu Techron 0,04 do UL. Wytrzymałość spoko. Jest dość gładka. No wiadomo, że przy sporym zaczepie itp nie ma co myśleć o rwaniu zaczepu czy odstrzeliwaniu ale spoko plecionka. Trochę się odbarwia. Z czarnej zrobiła się ciemnoszara. Przy ostrych, gwałtownych rzutach mikrojigami robią się brody. Nie jest to raczej wina plecionki a kołowrotka i przelotek wędki. Muszę poszukać innego młynka ze szpulą long i kija UL z większymi przelotkami albo przerobić jeden z uszkodzonych UL i dać większe przelotki.

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Plecionki

#20 Post autor: Arunio1 »

Plecionki to nie moja bajka. Ale do method, na zimnej wodzie, przydało by mi się coś cieniutkiego w okrągłym przekroju, nie mechającego i wytrzymałego . Ma być na krótkie przyponiki przy mięciutkim i gęstym splocie. Jeśli coś macie na zbyciu, chętnie odkupię kilkanaście metrów. U mnie w sklepach jedynie 0,06 i to wygląda jak powrózek.
Arek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żyłki i plecionki”