Łeba

Wiadomość
Autor
okonhel

Łeba

#1 Post autor: okonhel »

Jest jedną z moich ulubionych rzek pstrągowych, choć nie złowiłem w niej okazów ale często do niej wracam, ze względu na to że jest bardzo trudna.
W gónym biegu płynie jako wąski "ciurek", częściowo uregulowany, niestety są też nad nią hodowle pstrągów. Generalnie nie zaglądam na odcinek powyżej Tłuczewa. Poniżej jazu rzeka płynie łąkami na skraju lasu. Miejscami jest płytka i kamienista. Z ryb interesujacych wędkarza występują głownie pstrąg potokowy, lipień i pstrąg tęczowy - uciekinier z hodowli. Zdarzaja się tzw. hybrydy.
ŁEBA 036.jpg
ŁEBA 034.jpg
ŁEBA 022.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Łeba

#2 Post autor: okonhel »

Poniżej m. Paraszyno wybudowano przed laty MEW czyli małą elektrownię wodną, która hamuje migrację tarłową ryb. Poniżej rzeka meandruje miedzy leśnymi pagórkami, wypływając na szerokie łąki aż do Bożego Pola. Zaczyna się robić trudna bo jest coraz bardziej zakrzaczona, w ostatnich latach dosżło jeszcze trochę powalonych drzew.
P1060603.JPG
P1060609.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Łeba

#3 Post autor: okonhel »

Ale najbardziej lubię dolny odcinek, poniżej Bożego Pola. Niegdyś łąkowy i łatwo dostępny, z czasem za sprawą silnych wiatrów i bobrów przemienił się w pstrągowy hard core dla najwytrwalszych. Ciężko znaleźć miejsce gdzie można podać przynętę a jeszcze trudniej zbliżyć się do miejscówki, żeby pod noga nie trzasnęła gałązka. Pstrągów czy lipieni nie ma wiele bo okręg trochę o niej zapomniał (daleko od siedziby, trudna) ale jeszcze są i opierają się wędkarzom czy kłusownikom, miedzy innymi dlatego że mają się gdzie ukryć. Z resztą zobaczcie sami a to tylko kilka przykładowych zdjęć z wiosny, kiedy jeszcze nie było liści i wysokich chwastów.
CAM00782.jpg
CAM00783.jpg
CAM00784.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Łeba

#4 Post autor: okonhel »

CAM00785.jpg
CAM00786.jpg
CAM00787.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Łeba

#5 Post autor: okonhel »

CAM00788.jpg
CAM00790.jpg
CAM00791.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Łeba

#6 Post autor: okonhel »

CAM00792.jpg
Pstr.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Łeba

#7 Post autor: okonhel »

A bobry znów niszczą drzewa nad moją rzeką....
CAM01507.jpg
CAM01512.jpg
CAM01513.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

glizdziarz

Re: Łeba

#8 Post autor: glizdziarz »

Nad moją mam podobnie. Jedyne pocieszenie to, że tworzą przy tym fajne miejscówki.

okonhel

Re: Łeba

#9 Post autor: okonhel »

U mnie jak widać na zdjęciach miejscówek aż za dużo rzeka przez to jest mało czytelna, w niektórych miejscach nie ma gdzie wcisnąć przynęty.

Awatar użytkownika
Janek
Flądra
Posty: 324
Rejestracja: 20 lis 2015, 13:07

Re: Łeba

#10 Post autor: Janek »

Bardzo dobrze- większa szansa, że coś się tam uchowa.
Tomek

Lukas

Re: Łeba

#11 Post autor: Lukas »

Dokładnie Janek. Jacek, zapewne też doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W dobie wyciągania wszystkiego z rzek i prostowania to wręcz doskonała wiadomość. Im większa "kambodża" tym lepiej wg mnie. Szkoda tylko, że i w Łebie i w innych naszych pomorskich wodach górskich drobnego żwirku brak, jak na lekarstwo.

okonhel

Re: Łeba

#12 Post autor: okonhel »

Jeżdżąc w tą dżunglę myślałem że się tam coś uchowało przed kłusolami czy mięsiarzami. Niestety chyba źle myślałem... Albo wybrane na patelnię albo chorują razem z trociami...

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Łeba

#13 Post autor: Remek »

Trudna technicznie rzeka Jacku już nie dla mnie taka zabawa :)
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Łeba

#14 Post autor: okonhel »

Trudnych technicznie rzek się nie boję - wliczone w ryzyko - gorzej ze ona jest nieczytelna przez większą część roku. Tylko przy niskiej i czystej wodzie widać gdzie głębiej, gdzie miejscówka a w innych sytuacjach widzisz 20 miejscówek na 100 m rzeki i czeszesz to 100 m rzeki często płosząc ryby samym rzutem nie w to miejsce. Nad taką rzeką trzeba bywać bardzo często by ją dobrze znać - ja niestety bywam rzadko i dlatego efekty są mizerne. Ale za to mam święty spokój bo mało jest odważnych żeby łowić w takim "bobrowisku"...

Awatar użytkownika
Janek
Flądra
Posty: 324
Rejestracja: 20 lis 2015, 13:07

Re: Łeba

#15 Post autor: Janek »

Widzisz, sam przyznałeś że wcale niekoniecznie rzeka jest wyrybiona. Po prostu jest nieczytelna i jeśli nie wiesz gdzie stoi ryba to kilkoma rzutami ją spłoszysz. Całkiem możliwe że jest tam trochę kropków.
Tomek

okonhel

Re: Łeba

#16 Post autor: okonhel »

Miałem kilka lat przerwy w wyjazdach na Łebę i widzę jak było jeszcze 5 lat temu a jak jest teraz. Wcześniej było mało brań zimą i wiosną ("skróty" były mało aktywne)ale jak uderzył przyzwoity wymiar. W cieplejszych miesiącach "skróty" trącały lub brały w prawie każdej wytypowanej miejscówce nawet w najgorsze słońce. Teraz w zimniejszych miesiącach brań praktycznie nie ma a w ciepłych uderzy co najwyżej "skrót" lub ryba około wymiarowa. Osobną sprawą jest pogłowie lipieni. Kiedyś nie mając ani umiejętności ani doświadczenia w muszkarstwie nie miałem wyjazdu bez wyholowanego wymiarowego lipienia. Idąc rzeką można było czasem je wypatrzeć. W zeszłym roku widziałem 1 lipienia - wyszedł do wahadełka i wyjąłem 1 małego powyżej Bożego Pola.

Awatar użytkownika
Janek
Flądra
Posty: 324
Rejestracja: 20 lis 2015, 13:07

Re: Łeba

#17 Post autor: Janek »

No to pozostaje Łupawa- kawałek dalej ale z przyzwoitym pogłowiem tych ryb. Zresztą- na Łebie były chyba jakieś światowe zawody w muchowaniu i niby to jedno z lepszych łowisk lipieniowych w europie- a może to chodziło o Łupawę?
Tomek

okonhel

Re: Łeba

#18 Post autor: okonhel »

Kiedyś taka była Łupawa ale miejscowi wyjęli lipienie na spławik i białe robaki.
Na Łebie jakiś lipień się trzyma bo bobry powywracały sporo drzew i ma gdzie isę schować ale to też nie to co kiedyś.

Awatar użytkownika
Janek
Flądra
Posty: 324
Rejestracja: 20 lis 2015, 13:07

Re: Łeba

#19 Post autor: Janek »

Pozostaje zmienić hobby, bo wszędzie dookoła podobnie.
Tomek

okonhel

Re: Łeba

#20 Post autor: okonhel »

Łeba to bardzo zróżnicowana rzeka, są szybkie i płtykie odcinki jak w górach, są wolne zmeliorowane w końcowej części są prostki i zakręty, każdemu to co lubi.

Nad Łebą obławianie zakrętu może wyglądać tak:
20170417_162102.jpg
Może też przybrać zupełnie inny wymiar:
20170417_161322.jpg
20170417_161525.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rzeki”