Noże wędkarskie

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
okonhel

Noże wędkarskie

#1 Post autor: okonhel »

Zakupiłem kiedyś szwedzki nóż Mora Fishing Comfort Scaler 150. Niezła stal (nierdzewna) jak na tą cenę (ok 90 zł), nóż fajnie leży w dłoni, dobrze się nim filetuje, można się doczepić do jaskrawo żółtej końcówki ale podobał mi się jego kształt. Tylko ta pochwa... Nie podobała mi się i zamówiłem skórzaną u rękodzielnika i choć wyszła drożej od noża to teraz mam już fajny komplet.
mora.jpg
pochwa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Noże wędkarskie

#2 Post autor: Remek »

Nóż wygląda ciekawie tylko jakoś nie pasuje do tej nowej pochwy chodź te stare plastikowe etui bo inaczej nie można tego nazwać jest tragiczne. Wygląd to drugorzędny atut ważne aby nóż dobrze pracował przy filetowaniu ryb.
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#3 Post autor: okonhel »

Może trochę nie pasuje ale nie ma tego noża w wersji z mniej "plastikowym" uchwytem. Sam uchwyt choć wygląda troszkę dziwnie to jest praktyczny. Są też ine noże MOra o bardziej "męskim" wyglądzie ale zzwyczaj mają krótszą klingę albo z innej stali, która na morze nadaje się już mniej. Ten jest z nierdzewki, z długą klingą o kszałcie który mi paswał (nie lubię tradycyjnych wąskich kling do filetowania). Jełśi ktoś chce fajne noże w rozsądnej cenie to warto zajrzeć tutaj, jest w czym wybierać:
http://www.mhunt.pl/noze-mora-of-sweden-1

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#4 Post autor: okonhel »

Ekonomiczny nóż Rapala.
Są fajne noże Rapala z drewnianymi czy innymi , ładnie zdobionymi rękojeściami. Kupiłem coś tańszego ze zwykłą, plastikową rękojeścią.
Nóż o cienkiej, wąskiej i sprężystej klindze, klasyczny fileciak a także do trybowania drobiu. Stal przyzwoita, ze względu na cienką klingę łatwo go naostrzyć, na końcu pochwy ostrzałka , jednak wolę ostrzyć tradycyjnie na osełce.
nóż rapala.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#5 Post autor: Arunio1 »

Ja mam kilka??? Noży ! Jak czas pozwoli zrobię zdjęcie! Mam zajobka na tym punkcie !
Arek

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#6 Post autor: Arunio1 »

Taki mój komplecik . 2 z nich to samodziełki ,u góry po prawej!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Arek

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#7 Post autor: Arunio1 »

Siemanko. Sorki, dawno nie zaglądałem. Sprawy rodzinne, świeże auto i pare obowiązków z fundacją i jakoś czas ucieka. Z wyjazdami wędkarskimi też nie najlepiej.
Pochwalę się tylko że Papcio Mój własnym sumptem, wykonał dla mnie prezent urodzinowy. Uważam że świetnie mu wyszło, więc się chwalę. ;) Pozdrowienia dla wszystkich.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Arek

glizdziarz

Re: Noże wędkarskie

#8 Post autor: glizdziarz »

Wygląda dobrze. Ciekawe jaki będzie w działaniu?

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#9 Post autor: okonhel »

Podobny nóż zamierzam sobie też zrobić, gdyż nigdy nie robiłem noża. Nie myślałem jeszcze jak zrobić pochwę ale mam już nierdzewną blachę na klingę. :)

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#10 Post autor: Arunio1 »

Ojciec akurat ten nóż, wykonał z piły do Traka. Inne, robi z tarcz do Krajzegi. Zdają egzamin.
Arek

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#11 Post autor: okonhel »

Dobra stal to podstawa ale z racji częstego wedkowania w morzu, muszę robić klingę z nierdzewki bo szkoda roboty.
Widziałem filmik jak koleś zrobił fajny tasak z tarczy do piły. Na razie mam blachę i kombinuję jak wyciąć kształt żeby nie przegrzać nierdzewki bo wtedy zacznie korodować. Szukam też jakiegoś ciekawego drewna na rękojeść (ze słojami) bo klepki bukowe jakby to mam. Kupiłem też olej do drewna do zabezpieczenia rękojeści.

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#12 Post autor: Arunio1 »

Staruszek, delikatnie wycina Flexem. Na rękojeści, Dąb Amerykański, lub brzoza z rogiem i skórą.
Arek

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#13 Post autor: okonhel »

Arunio1 pisze:Siemanko. Sorki, dawno nie zaglądałem. Sprawy rodzinne, świeże auto i pare obowiązków z fundacją i jakoś czas ucieka. Z wyjazdami wędkarskimi też nie najlepiej.
Pochwalę się tylko że Papcio Mój własnym sumptem, wykonał dla mnie prezent urodzinowy. Uważam że świetnie mu wyszło, więc się chwalę. ;) Pozdrowienia dla wszystkich.

Z jakiej stali wykonany jest ten nóż ?

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#14 Post autor: Arunio1 »

Nie umiem na to odpowiedzieć, wiem że to węglówka, pozyskana z tarczy. Składu Jacku nie znam. A jakiś czas temu, od przyjaciela z Holandii otrzymałem prezent.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Arek

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#15 Post autor: okonhel »

Wygląda fajnie.
Ja postanowiłem że podobnie jak Tomek zrobię sobie nóż. Próbowałem z nierdzewką od szwagra ale nie podobał mi się efekt. Zamówiłem więc gotowy blank ze stali D2, chlorkowany, zahartowany w próżni i solance do twardości 60 Hrc. Do tego drewno merbau na okładki i jakieś piny z nierdzewki. Na razie jeszcze nie zabrałem się za wykończenie bo zastanawiam się nad zmianą drewna na okładziny. Pewnie zostawię sobie robotę na "długie zimowe wieczory", przydałaby się też szlifierka taśmowa.
20180905_155904.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#16 Post autor: okonhel »

Jednak zamówiłem sobie inne okładziny i piny. Poprzednie okładziny podobały mi się średnio a piny były z nierdzewki.
Teraz okładziny będą z drewna zebrano a piny mosiężne.
zebrano.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

glizdziarz

Re: Noże wędkarskie

#17 Post autor: glizdziarz »

Jacku poszukaj na rękojeść drewna orzecha włoskiego lub wiśni czy grabu albo buka. Mają piękne słoje.

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#18 Post autor: okonhel »

Oglądałem orzecha ale mi się nie podobał. Bazuję na dociętych listewkach bo nie mam czym tego precyzyjnie dociąć w domu. Cena też jest ważna - ze te powyżej dam 10 zł plus wysyłka, więc wziąłem od razu 2 komplety. Równie dobrze mógłbym kupić okładziny z drewna stabilizowanego czy z szyszki i zapłaciłbym od 100 zł w górę za komplet a na rękojeść z zębu mamuta mnie po prostu nie stać... :).
https://laplander.pl/pol_m_Knifemaking_ ... ?counter=1
http://damast.com.pl/index.php?id_categ ... derway=asc

glizdziarz

Re: Noże wędkarskie

#19 Post autor: glizdziarz »

Zaraz z zęba mamuta. Można zrobić z rogu. Pogadaj z jakimś myśliwym.

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#20 Post autor: okonhel »

Są do kupienia kawałki rogu niedrogo ale mi się takie rękojeści nie podobają i są niewygodne w uchwycie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Noże, multitoole, latarki, szczypce, wypychacze, skrobaki i inne...”