Noże wędkarskie

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
okonhel

Re: Noże wędkarskie

#101 Post autor: okonhel »

W sumie temat już nieaktualny - kolega się podpalił i kupił go ode mnie. Ale już zamówiłem następny trochę twardszy bo ten okazał się 58 HRC .
Ten zamówiony będzie w skórzanej pochwie - jak dotrze to wstawię.

Awatar użytkownika
AdrianS
Płotka
Posty: 111
Rejestracja: 30 cze 2019, 10:59
Lokalizacja: Kaliska

Re: Noże wędkarskie

#102 Post autor: AdrianS »

Postanowiłem zaopatrzyć się w nóż do filetowania. Trochę poszperałem na forum i po necie w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Brałem pod uwagę jakość i cenę. W końcu stanęło na szwedzką jakość Mora. Przejrzałem oferty w internecie i kupiłem taki nóż do filetowania MORA FISHING COMFORT FILLET 155, a że sprzedający w swojej ofercie posiadał więcej noży mora więc pokusiłem się jeszcze o jeden "uniwersalny" Mora Companion Heavy Duty Carbon Steel. Poniżej zdjęcia przedmiotów. Pochwy z tworzywa szału nie robią lecz jeden głównie będzie miał zastosowanie w kuchni, a drugi w torbie na ryby więc nie będę szalał z innymi pochwami. Ważne by się nie okaleczyć :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdr' Adrian

Mav3rick

Re: Noże wędkarskie

#103 Post autor: Mav3rick »

W Companion ta pochwa jest bardzo praktyczna, to jest chwila by wyjąć, jak i włożyć nóż. Nie ma opcji by sam się wysunął. Przy brodzeniu przy kamizelce mam zawsze zapięty, nie raz już ratował sytuację, gdy myliłem odwagę z głupotą.

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#104 Post autor: okonhel »

Adrian - szkoda że do filetowania nie wziąłeś tego z szerszą klingą - łatwiej utrzymać kąt i nie przeskakuje za kręgosłup.
download/file.php?id=342

Co do Mora Companion to fajny nóż, z twardej stali, będzie długo trzymał ostrość ale pamiętaj że stal węglowa łatwo koroduje, bo nie posiada w swoim składzie chromu. Dlatego po użyciu nóż ten musisz wytrzeć by nie korodował i nie trzymać go w wilgotnym środowisku.

Mav3rick

Re: Noże wędkarskie

#105 Post autor: Mav3rick »

Ewentualnie, by go zabezpieczyć może go wymoczyć w occie, zawsze mnie podatny na korozję będzie.

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#106 Post autor: okonhel »

Za oknem wieje i leje, nie chciałem dziś walczyć z pogodą, więc z nudów zacząłem niszczyć mój pierwszy nóż. Nie podobała mi się jego rękojeść ze względu na podłużne słoje.
NOZ.jpg
Ponacinałem rękojeść, dłutem usunąłem resztę drewna i zeszlifowałem klej. Nóż już wcześniej miał zeszlifowane chlorkowanie widoczne na zdjęciu powyżej. Nawierciłem otwory pod piny w okładkach z akrylu i coś podkusiło mnie na satynowanie. Nie wiedziałem że to dość pracochłonne zajęcie, tym bardziej że zaczyna się je na niehartowanym ostrzu a ja satynowałem hartowane i do tego twarde. W trakcie roboty, zniechęcony chwyciłem za kątówkę i dokończyłem robotę mechanicznie - wyszło średnio ale to nóż do roboty. Później zrobię zdjęcia. Na razie spasowałem piny i zmatowałem stal na uchwycie do klejenia. Jutro chyba skleję a jak będą chęci to pojutrze obróbka rękojeści. Piny będą mozaikowe, tylko chyba źle wybrałem - mają za dużo szczegółów i pewnie słabo to będzie widać.
nóżrem.jpg
nóżrem1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#107 Post autor: Arunio1 »

Mi się chlorkowane ostrza podobają. Satynowanie też jest wporzo, ale jak by takie bardziej na rysy podatne.
Arek

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#108 Post autor: okonhel »

Właśnie zrezygnowałem z chlorkowania bo mi się na tym robiły rysy. Wyglądało to mało estetycznie... Na razie próbowałem satyny i idzie ciężko bo blank twardy. Wkurzyłem się i popracowałem trochę "kątówką".

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#109 Post autor: okonhel »

Dziś ukończyłem modernizację mojego noża. Trochę w trakcie roboty namieszałem. Miałem już ukończoną rękojeść ale zrobiłem trochę grubszą i co prawda mieścił się w pochwie ale nie zapinał się zatrzask a miałem już ją wygładzoną papierem gradacji 1500. Niestety musiałem znów wziąć do ręki pilnik i odchudzić troszkę rękojeść, głównie w przedniej części. Później od nowa papiery ścierne od 400 do 2500. Na koniec troszkę oleju do drewna choć to nie drewno. Do rękojeści użyłem akrylu zamówionego na Aliexpress i pinów mozaikowych też z Ali. Efekt końcowy wyszedł tak. :)
nn.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

glizdziarz

Re: Noże wędkarskie

#110 Post autor: glizdziarz »

Fajnie wyszło. Te "słoje" gdyby były w odcieniach zieleni wyglądały by jak malachit. Nity niczym odznaka Texas Rangers. Z resztą możesz zawsze powiedzieć, że to opal australijski z domieszkami.

Awatar użytkownika
AdrianS
Płotka
Posty: 111
Rejestracja: 30 cze 2019, 10:59
Lokalizacja: Kaliska

Re: Noże wędkarskie

#111 Post autor: AdrianS »

Efekt końcowy ciekawy, wyszło całkiem ładnie, piny dodają uroku. Super robota
Pozdr' Adrian

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#112 Post autor: okonhel »

glizdziarz pisze: 27 lut 2020, 20:36 Fajnie wyszło. Te "słoje" gdyby były w odcieniach zieleni wyglądały by jak malachit. Nity niczym odznaka Texas Rangers. Z resztą możesz zawsze powiedzieć, że to opal australijski z domieszkami.
Niestety zielonego w ofercie nie mieli.Mieli 3 kolory jak w linku:
https://ae01.alicdn.com/kf/H77b6da64956 ... 3cfd02.jpg


Jakbyś chciał zielony to był stabilizowany owies - ładny i nad nim też się zastanawiałem tylko wydawał mi się ciut zbyt pstrokaty.

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1nzRudQxz ... eLFXaG.jpg

Do łączenia noży użyłem pinów mozaikowych - to nie nity, tego się młotkiem nie tłucze bo co prawda żywicy w tym modelu akurat niewiele ale i tak popęka lub rozklepiesz rurki mosiężne wewnątrz pinu i cały efekt o kant dupy potłuc. Generalnie nie łączy się już noży nitami - albo używa się pinów skręcanych, albo mosiężnych, węglowych rzadko nierdzewnych albo ozdobnych w postaci pinów mozaikowych czy maszynowych (jak okonek na fileciaku str. 3 tematu).
Oczywiście jak ktoś sobie wyklepie ze starego resora kawał noża do wycinania kapusty w polu czy buraków a rękojeść robi z deski znalezionej w stodole to najprościej jest to sklepać nitami, tyle ze z czasem to się luzuje...

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#113 Post autor: Arunio1 »

Jacek, podziwiam twój upór. 1500 na rękojeść? Rozumiem że to przez akryl. To niemal jak byś lakier na aucie polerował. Twardziel. Moje lenistwo, na satynie ostrza + WD40 kończy się na 600. Na rękojeści, podobnie, tyle że drewnianej.
Arek

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#114 Post autor: okonhel »

Arku co do gradacji to różnie papiery są opisane. Np papiery kupowane z Bricomarche są dużo grubsze niż wskazywała by na to numeracja.
Jak okazało się że zrobiłem za grubą rękojeść to później miałem już mniej roboty bo odchudziłem tylko część rękojeści. Z ciekawości zrobiłem dość gładką i zastanawiałem się nad polerowaniem ale odpuściłem, żeby się nóż nie ślizgał w spoconej lub mokrej dłoni.

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#115 Post autor: okonhel »

Dziś dotarł z Ali prezent dla syna (zastanawiałem sie czy wstawić tu czy w zakupach z Aliexpres ale wole tutaj)
Mały nóż, dł. ostrza 8,5 cm, całość 18,5 cm, stal VG 10 , 60-61 HRC, pochwa skórzana.

n1.jpg
n3.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Noże wędkarskie

#116 Post autor: morrum »

Jacku to faktycznie damast czy tylko nadruk?
Michał

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#117 Post autor: okonhel »

Na moje to ani jedno ani drugie.
Nie jest to nadruk - mam noże z podobnym wzorem laserowym i jest gładki (no i Chińczycy piszą uczciwie przy takich nożach że to wzór ).
W tym nożu pod palcem wyraźnie czuć warstwy stali. W tym przypadku piszą : stal damasceńska VG 10. Tyle tylko że podają jedną stal a powinny być co najmniej dwie. Na moje to nie damast a nóż wykonany techniką hedo - skuwanie jednej stali (stal VG 10 sama daje wzór ).
Poza tym wysoka twardość, ładnie wykonany - synowi się podoba :)

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#118 Post autor: okonhel »

Szukając noża dla syna, rozglądałem się za jakiś scyzorykiem. A że większych noży do cięcia ma na razie dosyć, szukałem czegoś małego, do przycięcia żyłki, plecionki itp na rybach czy przecięcia jakiejś linki kotwicznej czy innych drobnych prac nie wymagających długiej klingi. Trafiłem na scyzoryki w kształcie rybki - pstrąga tęczowego. Niestety potokowców nie było ale scyzoryki są fajne. Nie są zbyt małe dł. klingi 5,5 cm, całość 14,5 cm , twardość 58 HRC czyli całkiem fajnie jak na taki gadżet, choć nie podają tali z jakiej wykonany, więc trudno to zweryfikować. :) ALe jeśli faktycznie to nie będzie się tępił zbyt szybko.
tęczaki1.jpg
tęczak ot.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Noże wędkarskie

#119 Post autor: Arunio1 »

Myślałem że tak jak Jacek, odpuszczę sobię już nożowanie. Ale męczy mnie nie coś. Nie do końca pod potrzeby, pasuje mi nóż który zmontowałem. Upatrzyłem sobie klingę gotowca i chyba się jeszcze skuszę, bo może być to. Klinga będzie matowa, wytrawiona w chlorku żelaza i ze średnio ciemną rękojeścią. Pochwa z nie barwionej skóry. Tak to widzę. Ale co wyjdzie? https://www.customblades.eu/?399,alfa
Arek

okonhel

Re: Noże wędkarskie

#120 Post autor: okonhel »

Też kiedyś oglądałem tą klingę i chciałem kupić. Co do chlorkowania - mnie ono drażniło - rysowało się i wygląd był później "dziwny", dlatego z 2 noży usunąłem chlorkowanie szlifierką kątową.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Noże, multitoole, latarki, szczypce, wypychacze, skrobaki i inne...”