Sprzęt na małe sumy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Sprzęt na małe sumy

#1 Post autor: Remek »

Witam
Jako, że na jeziorze na którym łowie występuje dużo suma od takich po 40 cm aż do 1,5m (takie widziałem jak ktoś złowił).
Zamierzam od 1 lipca jak będę łowił nocą jedną wędkę poświęcić na te o to ryby. Problem jest taki, że nie posiadam odpowiedniego sprzętu więc zamierzam zakupić taki sprzęt.

Na początku będę próbował łowić na pellet sumowy. Nastawiam się raczej na sumy do 10kg więc jaki sprzęt byście polecali ?
Oczywiście może być sprzęt używany. Budżet hmmmm nie wiem. Jako, że jest czas do lipca to w jednym miesiącu mogę kupić kija a w drugim młynek :).
Jak by ktoś z Was widział jakiś sprzęt na innych forach lub macie coś takiego na sprzedaż to piszcie :)
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Sprzęt na małe sumy

#2 Post autor: Arunio1 »

Rem. Ja myślę, że tu warto by pobuszować po sprzęcie Karpiowym. Wiem że na to słowo masz awersję,ale tu ,cena,jakość,wytrzymałość raczej by się fajnie równoważyła. Wszelkiej maści feedery tu raczej są zbędne. Kołowrotek też raczej by się przydał z wolnym biegiem bo to ułatwienie. Popatrz na sprzęt firmy Sanger. Oni jeszcze do niedawna specjalizowali się w sprzęcie Sumowym. Ich córka to Anacona. Nakierowana na Karpiowanie w rozsądnych cenach.
Arek

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Sprzęt na małe sumy

#3 Post autor: Remek »

Arku nie mam awersji na karpie, nawet je łowie od czasu do czasu. Tak myślałem, że sprzęt karpiowy albo dorszowy to była by alternatywa.
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Sprzęt na małe sumy

#4 Post autor: okonhel »

Tak jak Arek pisze - skoro chcesz łowić z gruntu to karpiówka będzie ok. Jeśli nasz mocniejszy spin albo feeder to też się nada. Ale karpiówką chyba najdalej zarzucisz. A jak ni trzeba daleko rzucać to wędka na dorsza wyholuje sporego suma.

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Sprzęt na małe sumy

#5 Post autor: Arunio1 »

Fajnie jak byś budżet określił. Poszukamy. Mak kilka mądrych sklepów.
Arek

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Sprzęt na małe sumy

#6 Post autor: Remek »

Wiesz Arek nie musi być to nowy sprzęt może być używany. Musiałbym rozejrzeć się wśród karpiówek tylko tam w lbs jest podawane i nie wiem czy to normalnie przeliczać na gramy czy to jakiś inny współczynnik jest ?
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Sprzęt na małe sumy

#7 Post autor: Arunio1 »

Remek ale to ma odniesienie do miotanych ciężarów ,nie do ciągniętych ryb. Jakie koszyki przewidujesz?
Arek

okonhel

Re: Sprzęt na małe sumy

#8 Post autor: okonhel »

Krzywa ugięcia:
2 lbs - ciężar wyrzutu: 30-70 gram
2 i 1/4 lbs - 35-75g
2 i 1/2 - 20-85g
2 i 3/4 lbs - 50-100g
3 lbs - 60-110g
3 i 1/2 lbs - 70-125
4 lbs - 80-140g

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Sprzęt na małe sumy

#9 Post autor: Arunio1 »

Ja myślę że 1.75 by tobie wystarczył.
Arek

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Sprzęt na małe sumy

#10 Post autor: Remek »

Ja wiem, że to ma odniesienie c.w i o to mi chodziło dzięki, Jacek. Raczej ciężarek tak z 50g pellet na włos lub turkuć podjadek jak ogarnę jego mocowanie na włosie
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Sprzęt na małe sumy

#11 Post autor: okonhel »

Albo żywiec lub trupek ewentualnie spory pęczek rosówek


Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Sprzęt na małe sumy

#13 Post autor: Remek »

Pytanie czy ktoś wie jak założyć turkucia podjadka ? ktoś z Was miał do czynienia z tym szkodnikiem ?
Planuje łowić na niego od 1 lipca jak okres na suma się skończy do tego czasu chce być przygotowany :D
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Sprzęt na małe sumy

#14 Post autor: okonhel »

Nie łowię na żywca i nigdy nie łowiłem sumów więc nie będę się wymądrzał i teoretyzował.
Ale może jak przebrniesz rzez wątek na forum sumowym to znajdziesz interesujące Cię informacje:

http://www.forumsumowe.pl/t-turkuc_podjadek.html

glizdziarz

Re: Sprzęt na małe sumy

#15 Post autor: glizdziarz »

Turkuć podjadek to chrząszcz, który żyje pod ziemią. Najczęściej zakładają go na hak poprzez wiązanie.

Co do pozyskiwania to polecam pułapki takie jak wykorzystują działkowcy.
http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci ... odzie.html

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Sprzęt na małe sumy

#16 Post autor: Remek »

Widziałem Jacku ten temat ale tam zdania bardzo podzielone. Jako, że sam nie jestem dobrym wędkarzem to niestety temat turkucia odpuszczę bo ja mam dostawać zastrzyki jak mnie to dziadostwo pogryzie to chyba nie ma sensu.
Jako, że temat suma raczej sumika jest u mnie na tapecie to pochwale się moim zestawem na sumiki:

Wędzisko:
Spinning Jaxon Advance 2,7 cm - c.w 20-60g

Kołowrotek:
Morski młynek z plecionką 0,18mm

Zestaw:
Prosty zestaw z ciężarkiem i przyponem karpiowym z włosem aby montować pellet sumowy czy te nieszczęsne turkucie.
Do tego elektroniczny czujnik brań.

Cały zestaw jest tani ponieważ nocek na suma nie będzie za dużo. Zestaw nie jest za mocny bo celem są sumiki taki 80-100 cm było by pięknie. Nie obraził bym się na przyłów ładnego węgorza czy sandacza. Teraz czekam na zakończenie okresu ochronnego i nad wodę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

Awatar użytkownika
Arunio1
Dorsz
Posty: 985
Rejestracja: 07 cze 2015, 20:55
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Sprzęt na małe sumy

#17 Post autor: Arunio1 »

Widzę że masz zestaw z włosem. Gumeczkę bym tam dowiązał i Turkucia przez gumeczkę. Ale tu by się znów przyrząd do Ochotki przydał, było by łatwiej.
Arek

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Sprzęt na małe sumy

#18 Post autor: Remek »

Arunio1 pisze:Widzę że masz zestaw z włosem. Gumeczkę bym tam dowiązał i Turkucia przez gumeczkę. Ale tu by się znów przyrząd do Ochotki przydał, było by łatwiej.
Tak Arku zestaw z myślą o wiązaniu turkucia na włos. Po przeczytaniu sporo tematów o turkuciach na sumy chyba zmienię przynętę, która miała więcej zalet od tego szkodnika. Najważniejsza to, że nic mnie nie ugryzie. Jakoś siebie nie widzę jak na nocce próbuje zawiązać to ustrojstwo :)
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Sprzęt na małe sumy

#19 Post autor: okonhel »

Pozostaje żywiec, trupek, wątroba.

Lukas

Re: Sprzęt na małe sumy

#20 Post autor: Lukas »

JA nie do końca kumam jedną sprawę.... tzn. kumam o co Tobie Remek chodzi, bo ja tak samo kminię sobie pod sufitem. To znaczy: też chciałbym bardzo złowić suma (sumy) i też marzy mi się ryba około metra a nie jakiś potwór. Rozumiem, że chcesz złowić "małego" suma a nie dwumetrową bestię i dlatego temat ale jest jedno ale......
Skąd pewność, że nie przywali Tobie właśnie bestia? Ryba życia...... I co wtedy? Po co stać nad brzegiem z "dziwnym wyrazem twarzy"?
Łowienie sumów na lekko to chyba trochę tak jak wyprawa na tygrysa z kapiszonowcem - na pewno będą emocje ale efekt opłakany. Chcesz złowić suma (sumy) to wg mnie nie powinieneś iść tą drogą tylko od razu mieć zestaw, którym wytargasz dużego suma.
Jedną z moich ulubionych ryb jest rzeczna troć. Też niesamowicie silna ryba, która potrafi urosnąć do ponad metra i ważyć ponad 10 kilo. Jej arsenał sztuczek i jej moc sprawiają, że przepadłem. I uwierz, że nigdy nie schodzę poniżej pewnych moich utartych schematów. Żyłka 0,30 i koniec, kij 3 metry i 60 gram wyrzutu i koniec! Zawsze! Nie jest lekko ale potem mam przynajmniej cień nadziei że duży srebrniak mnie nie załatwi :)
Widziałem wielu "specjalistów" którzy siedzieli nad brzegiem mojej ukochanej Redy, ręce im dygotały i mieli problemy z normalnym artykułowaniem wyrazów bo troć albo łosoś pokazał im co znaczy prawdziwa silna ryba. No ale oni tak mieli bo mieli na końcu zestawu woblerka pstrągowego z jakimiś śmiesznymi kotwiczkami, albo kijek do 20 gram, albo jakieś pstrągowe agrafeczki, albo żyłeczkę 0,20- 0,23.....
Nie raz i nie dwa kończy się takie coś źle również dla ryby, która męczy się potem "zakolczykowana" woblerem. Zresztą widziałem już padniętą troć, zaplątaną w plecionkę a na końcu plecionki był kawałek sekcji szczytowej od jakiejś "wykałaczki".
Myślę, że przy sumach jest podobnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wędkarstwo gruntowe”