Jezioro Śmiardowskie

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Jezioro Śmiardowskie

#1 Post autor: Remek »

Sprawa już dawna ale na forum nie było.
Jezioro na, którym był 1 zlot AW.
UWAGA!!! Na naszym patronackim jeziorze pojawiła się nieznana substancja. Na chwilę obecną nie wiemy co to jest i czy jest to zanieczyszczenie chemikaliami czy nieznana nam naturalna reakcja. Trwają badania próbek gleby i wody z jeziora przez sanepid i instytut ochrony środowiska. Prosimy o jak najmniejszy kontakt z unoszącą się na wodzie substancją i ograniczenie w miarę możliwości połów ryb na tym obszarze.
23244219_1678696735496644_6862875609910272549_n.jpg

WYJAŚNIENIE
Dostaliśmy odpowiedź w sprawie zanieczyszczenia naszego jeziora. Wojewodzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu Delekatura w Pile pisze: (...) Na podstawie uzyskanych wyników badań stwierdzono, że przyczyną niebieskiego zabarwienia wody był zakwit sinic. Ponadto uzyskane wyniki badań wskazują, że jezioro Śmiardowskie reprezentuje stan ekologiczny wskaźników fizykochemicznych poniżej dobrego o czym świadczy wysokie stężenie azotu ogólnego i fosforu ogólnego, co może być spowodowane odprowadzaniem ścieków bytowych przez mieszkańców Nowej Świętej oraz Śmiardowa Złotowskiego. Należy zaznaczyć, że jezioro Śmiardowskie jest zbiornikiem poniżej 50ha i nie stanowi JWC, a tym samym nie podlega badaniom okresowym Państwowego Monitoringu Środowiska. (...) W związku z powyższym Delekatura WIOŚ w Pile prowadzi czynności wyjaśniające co do sposobu zagospodarowania wytwarzanych przez mieszkańców ww. miejscowości ścieków bytowych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

okonhel

Re: Jezioro Śmiardowskie

#2 Post autor: okonhel »

Ścieki, wypłukiwane przez deszczówkę nawozy z pół, zanęty wędkarskie i inne zanieczyszczenia, mało drapieżnika przewaga karpiowatych i mamy zakwit. Jednak pierwszy raz widzę zakwit na niebiesko - zazwyczaj była to jasna zieleń.
Nie wiem czy Śmiardowskie mam jakiś dopływ i odpływ w postaci małej rzeczki ale jeśli nie to ciężko będzie oczyścić tą wodę.

tomek170891

Re: Jezioro Śmiardowskie

#3 Post autor: tomek170891 »

okonhel pisze:Ścieki, wypłukiwane przez deszczówkę nawozy z pół, zanęty wędkarskie i inne zanieczyszczenia, mało drapieżnika przewaga karpiowatych i mamy zakwit. Jednak pierwszy raz widzę zakwit na niebiesko - zazwyczaj była to jasna zieleń.
Nie wiem czy Śmiardowskie mam jakiś dopływ i odpływ w postaci małej rzeczki ale jeśli nie to ciężko będzie oczyścić tą wodę.
To jest oficjalna odpowiedz. Są ludzie którzy podpowiedzieli nam że niebieskie zabarwienie mogło wziąść się od reakcji chemicznej ze środkiem budowlanym z jedej budowy obok jeziora po którym to środku beczki zostały wypłukane właśnie w jeziorze. Ale to wersja nie oficjalna i nie potwierdzam że prawdziwa

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

okonhel

Re: Jezioro Śmiardowskie

#4 Post autor: okonhel »

tomek170891 pisze:. Są ludzie którzy podpowiedzieli nam że niebieskie zabarwienie mogło wziąć się od reakcji chemicznej ze środkiem budowlanym z jednej budowy obok jeziora po którym to środku beczki zostały wypłukane właśnie w jeziorze. Ale to wersja nie oficjalna i nie potwierdzam że prawdziwa

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka
Dlatego napisałem że niebieskiego zakwitu nie widziałem - ktoś musiał "pomóc" zabarwić tą wodę...
Niestety głupota naszych rodaków jest niemierzalna, tak samo jak brak wyobraźni, egoizm i pozorna oszczędność.
Wielu u siebie ma na posesji porządek a wszystkie śmieci rozrzuca w okolicy, wywozi do lasu itp
Ciężko kogokolwiek złapać na gorącym uczynku i sprawca nadal jest bezkarny.

glizdziarz

Re: Jezioro Śmiardowskie

#5 Post autor: glizdziarz »

Kolor to jedno ale i faktura "zakwitu" jakoś taka nie pasująca na glony

okonhel

Re: Jezioro Śmiardowskie

#6 Post autor: okonhel »

Sprawa dawna - ale wtedy na świeżo nabrałbym takiej wody w butelkę i zawiózł do sanepidu oraz powiadomił Policję.

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Jezioro Śmiardowskie

#7 Post autor: Remek »

glizdziarz pisze:Kolor to jedno ale i faktura "zakwitu" jakoś taka nie pasująca na glony
Na świeżo była pobrana woda i badana. Odpowiedź w 1 poście Wojewodzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu Delekatura w Pile.

Jednym słowem kpina
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

Top Product Tips

#8 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Top Product Info c4_595d

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

Great Product Blog

#9 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Useful Product Blog bd03c22

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jeziora”