Wierzyca

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
okonhel

Wierzyca

#1 Post autor: okonhel »

Nie wiem jak zacząć- czy to było zakończenie sezonu 2017 czy rozpoczęcie sezonu trociowego 2018. Faktem jest że w tym roku zgodnie z przepisami można było zacząć sezon dzień wcześniej, ponieważ ostatni dzień okresu ochronnego przypadł w dzień ustawowo wolny od pracy, wobec czego okres ochronny uległ skróceniu.
Wyruszyliśmy z Jankiem jeszcze w ciemną noc tak aby nad rzeką być skoro świt -wyszło ciut wcześniej ale Janek był umówiony z kolegami Jarkem i Michałem, bardzo sympatycznymi.
Skoro świt zbrojenie zestawów, to i fotki niewyraźne, tym bardziej że Wierzyca przywitała nas deszczem i wiatrem.
w1.jpg

Na szczęście deszcz z czasem zaczął ustępować i co ciekawe wiatr też. Może to za Sprawą Marka Szymańskiego z Wędkarskiego Świata, którego spotkaliśmy nad rzeką.
w3.jpg
Trochę pogadaliśmy o trociach, morskim trollingu i do roboty.
w2.jpg
Nigdy nie złowiłem troci na otwarcie sezonu i tak było też tym razem. Opowieści kolegów o kłusownictwie i łowieniu troci już w grudniu przy okazji łowienia szczupaków (to odcinek nizinny) sprawdziły się - rzeka mocno wydeptana a niektóre miejsca wręcz bez trawy - zbyt dużo ludzi tam stało. Do końca łowienia nie słyszeliśmy by ktoś coś wyholował, więc czas się pożegnać z rzeką. Może jeszcze kiedyś?
w4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Wierzyca

#2 Post autor: morrum »

Wierzyca... piękna rzeka na której stawiałem pierwsze kroki z muchówką pod okiem mojego nauczyciela i mentora Ariela Daniello ładny kawał czasu temu.
Pierwsze lipienie latem, jesienne wypady z kumplem z Poznania, gdy reszta przerzucała drobiazg na nimfki a ja uparcie sucharem młuciłem gdy pukali się w czoło a potem gdy rozdziawiali japy kiedy linka pruła wodę a kołowrotek terkotał i w końcu wylądowałem życiówkę w promieniach zachodzącego słońca... ech. Piękna była Wierzyca powyżej Starogardu.
Michał

okonhel

Re: Wierzyca

#3 Post autor: okonhel »

NIestety PZW Gdańsk przegrało przetarg na tą rzekę i aktualnie dzierżawi ją rybacka spóldzielnia Troć. Jak wejdą trocie na tarło to kłusole łowią od października do grudnia na szarpaka (panie ja łowię szczupaki przecież - nie ma zakazu spinnigowania) i sprzedają przy drodze. W styczniu zostają niedobitki.

Awatar użytkownika
AdrianS
Płotka
Posty: 111
Rejestracja: 30 cze 2019, 10:59
Lokalizacja: Kaliska

Re: Wierzyca

#4 Post autor: AdrianS »

O proszę, moje okolice nawet odwiedziliście. Nie wiem do końca, która część rzeki ale jakiś odcinek wody nizinnej jest dostępny dla zrzeszonych z PZW
Nie wiem jak z wodami górskimi bo tych nie opłacam póki co bo za mało czasu, a w okolicy mam rzekę Wdę i wydaje mi się ładniejszą od Wierzycy
Pozdr' Adrian

okonhel

Re: Wierzyca

#5 Post autor: okonhel »

PZW dzierżawi 2 odcinki rzeki Wierzyca:
a) nizinny - od wypływu z jeziora Wierzysko do Jeziora Zagnanie w raz z dopływami;
b) górski - od 50 – ciu metrów poniżej wypływu z jez. Grabowskiego do jeziora Wierzysko, z wyłączeniem wód dopływu z jeziora Kapliczne.
Czyli generalnie niewiele. Wcześniej dzierżawiło całą ale przegrało przetarg i teraz dzierżawi ją spółdzielnia "Troć" z Tczewa.
Poniżej link do tabeli opłat:
http://www.troc-tczew.pl/cennik.php
Co do Wdy to masz tam odcinek górski i dzierżawiony przez PZW:
Wda nr 10,od jazu w Jeziornej (poniżej jeziora Wdzydze) do mostu w miejscowości Błędno na trasie Łuby – Łoboda wraz z Kanałem Wdy oraz rzeką Niechwaszcz od 50 – ciu metrów poniżej wypływu z jeziora Leśno Dolne z wodami jej dopływów i Kanału Niechwaszcz z wyłączeniem wód 50 – cio metrowego odcinka rzeki Parzenica poniżej wypływu z jeziora Skąpe.
Dalej to już okręg Bydgoszcz i też odcinek "górski":
- od mostu w miejscowości Błędno na trasie Łuby – Łoboda, do ostatnich zabudowań w miejscowości Stara Rzeka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rzeki”