Domowy sposób na wędzenie ryb.

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
anika

Domowy sposób na wędzenie ryb.

#1 Post autor: anika »

Najlepiej użyć okrągłej lub kwadratowej puszki po ciastkach z wieczkiem. W wieczku robimy 3-4 dziurki za pomocą śrubokrętu lub ostrego kolca. Dno pudełka wypełniamy w 1/3 wiórami, na nich układamy np. gałązki rozmarynu i skórkę cytrynową. Na wiórach kładziemy folię aluminiową lekko nakłutą lub kratkę do grillowania, tak aby stworzyć ruszt. Na takim ruszcie układamy np. rybę, zamykamy szczelnie puszkę i stawiamy na średnim gazie. Dym powinien pojawić się po 10-15 minutach. Cały proces powinien trwać 2-3 godz. Tak naprawdę trzeba to robić na wyczucie. Jeśli zamierzacie podejść do wędzenia profesjonalnie, trzeba albo pogadać z fachowcami, albo pogrzebać w internecie.

Awatar użytkownika
Remek
Administrator
Posty: 1007
Rejestracja: 03 mar 2013, 18:51
Lokalizacja: Złotów

Re: Domowy sposób na wędzenie ryb.

#2 Post autor: Remek »

Hehehehe wędzenie w domu jakoś sobie tego nie wyobrażam. Ciekawe co by sąsiedzi z bloku powiedzieli jak z kuchni przez okno dym by zaczął dawać. No ale wszystko można zrobić.
Koszulki Wędkarskie - duży asortyment ubrań oraz gadżetów o tematyce wedkarskiej:
https://koszulki-wedkarskie.pl/

tomek170891

Re: Domowy sposób na wędzenie ryb.

#3 Post autor: tomek170891 »

Ja planowałem zrobić wędzarnie do rybek z metalowej beczki takiej ( chyba ) 100 litrowej :D tam by trochę tego nawędził :D

okonhel

Re: Domowy sposób na wędzenie ryb.

#4 Post autor: okonhel »

tomek170891 pisze:Ja planowałem zrobić wędzarnie do rybek z metalowej beczki takiej ( chyba ) 100 litrowej :D tam by trochę tego nawędził :D
Sporo ludzi ma wędzarnię z beczki ale jest niepraktyczna bo mało ustawna ze względu na swój przekrój. Dobrą komorę wędzarniczą można zrobić z szafki narzędziowej lub wojskowej - bywają na "złomowcach". Mając do dyspozycji spawarkę i szlifierkę kątową, pół paczki elektrod i kilka kątowników na prowadnice, można w 2 godziny zrobić z takiej szafki wędzarnię do wędzenia na ciepło. Do wędzenia na zimno potrzebny jest kolega, który w tym czasie zrobi tunel.

Awatar użytkownika
Jarek
Amur
Posty: 678
Rejestracja: 16 mar 2013, 12:04

Re: Domowy sposób na wędzenie ryb.

#5 Post autor: Jarek »

A ja zakupiłem taką małą typu walizka-grill gdzie pod pojemnikiem wędzarniczym są dwa palniki do podgrzewania wiórków wędzarniczych. Użyłem nafty jako paliwo ...uwędziłem 3 węgorze ale sadzy z tej nafty było od cholery :)

okonhel

Re: Domowy sposób na wędzenie ryb.

#6 Post autor: okonhel »

Nie polecam takich "urządzeń wędzarniczych", nawet jak opanujesz technikę wędzenia w takim urządzeniu to i tak rybę bardziej zaparzysz niż uwędzisz - przede wszystkim jest to zbyt małe....
Właśnie wylałem fundament pod wędzarnię z grillem. Nie mam na razie zbytnio na to kasy ale powoli sobie ja wybuduję a na pewno do świąt - nie spieszy mi się

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wędzarnie, grille, paleniska, kociołki i potrawy z tych urządzeń”