Duża guma

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Micek
Krąp
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2019, 12:26
Lokalizacja: Gdynia

Duża guma

#1 Post autor: Micek »

Pewnie wielu z Was jest na bieżąco z takimi nowinkami i to widziało, nie mniej ja jestem lekko zszokowany - firma Savage Gear ma w swojej ofercie imitację szczupaka 48 cm! Ja w tym sezonie mógłbym na palcach jednej ręki policzyć szczupaki większe od niego, a z kilkanaście razy ze spinem chodziłem :lol: Mogli zrobić 50+, to legalnie zdjęcie można by z takim zrobić, albo zapunktować na zawodach :lol: Jakie są Wasze największe przynęty i na jaką największą coś złowiliście? Ja chyba nigdy nie miałem ryby na coś większego niż cannibal 12,5 cm, aczkolwiek rzadko czymś większym rzucałem.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Duża guma

#2 Post autor: morrum »

Z gum największa na jaką złowiłem rybę miała 23cm - Pig Shad. Na Giant Piga -26cm - jeszcze nic nie miałem, ale jak mam kij do gum do 120g a sama guma ma 130 to raczej tylko ciąganie za łodzią w grę wchodzi.
Sporo szczupaków połowiłem na Herring Shady 19cm. Głównie takich 69-80.
Chyba żeby liczyć rozciągnięte twisterowe ogony - jak w Fishunterze Magna- to i ponad 30cm pewnie.

Z woblerów ze sterem to max 15cm, w tym życiówka na Dorado Clasic 15 a bezsterowce 18- 19cm.

Problemem jest rzucanie większymi (cięższymi) przynętami oraz prowadzenie stawiających duży opór wabików, więc takie przeznaczone są bardziej do trollingu.
Nie raz łowiłem szczupaki na przynęty, które gabarytami niewiele im ustępowały i w drugą stronę, zdarzało mi się łowić przyzwoite ryby (70-80 i nieco więcej cm.) na przynęty małe -( 3-5cm), lecz statystyki w głowie pokazują, że na duże wabie nie łowiłem aż takich całkiem małych, krótkich, co przy "paproszkach" jest nagminne.

Kiedyś klasyczne kopyto 7,5cm było dla mnie przynętą średnią -dużą, na szczupaki. 10cm to już była fest duża a 12,5 w zasadzie potwór, którego bałem się zakładać na agrafkę bo ryby spłoszy. Dziś moje podstawowe gumy to Cannibale , wersja 10cm to guma mała, 12,5 średnia a 15 duża. Przy czym gdy pływam pontonem w pudełku mam zawsze jakieś Herringi 19 i Pigi Juniory 20, bo z brzegu to raczej tych 15cm nie przekraczam. A 7,5 cm guma - uniwersalny mały wabik i pod szczupaczka i pod okonia a i sandacz przywali ;)

Dla porównania kiedyś tą średnią-dużą obrotówką była dla mnie aglia 3. Czasem założyłem dużą -4. Dziś 4 to co najwyżej średnia. Mam 5, 6, a nawet 7 - a longi nawet 8. Tu im większe skrzydełko to większy opór, wydłużony, wirujący bliżej osi listek longa stawia wędkarzowi mniejszy opór niż podobnych gabarytów sklrzydełko typu Aglia czy Comet. Ale przyznaję bez bicia, że Meppsa Aglię 7 zakładam rzadko, bo ręka boli ;) ale czasem pozwala obudzić szczupaki.
Jerki i woblery sterowe natomiast stosuję najczęściej 7-10cm. Dlatego, że mój ulubiony patyk (do 28g niby) przy rzucie pływającym Sliderem 10 czyli 36g już podchodzi pod szczyt możliwości, więc zazwyczaj latają z niego takie sliderki lub mniejsze, siódemki. Jednak w pudełkach przeważają jerki 10-15cm., choć kilka do 20cm się znajdzie. Sterowe znajdą się i 30cm - ale to już typowo trollingowe tematy.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2019, 08:57 przez morrum, łącznie zmieniany 1 raz.
Michał

okonhel

Re: Duża guma

#3 Post autor: okonhel »

Takie duże gumy są przeznaczone do trollingu, jak chciałbyś tym spinningować, musiałbyś nad wodę brać wędkę na dorsze i to raczej z tych mocniejszych.
Największe przynęty jakich używałem to wobler Jaxon 20 cm
https://imged.pl/wobler-lamany-jaxon-20 ... 07444.html
a z gum - Mikado Fishunter Goliat 22 cm:
https://allegro.pl/oferta/przyneta-mika ... 7745059434
Tak jak pisze Michał- problem jest w operowaniu takimi przynętami przy spinningu, szczgólnie jeśli chodzi o jerkowanie. Jak mi 10 lat temu w Szwecji Piotr Piskorski sprezentował jednego z pierwszych Sweeperów 17, to mnie po godzinie mocno bolałą ręka od jerkowania takim prawie 100 gr klocem.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Duża guma

#4 Post autor: morrum »

Dodałem kilka słów do posta wyżej i poprawiłem błędy, lecz nie wszystkie - "szczukaczka" przeoczyłem..
Jacku mój sposób na te największe i najcięższe jerki, szczególnie Fatso14, to "szarpanie" nimi nie kijem a multiplikatorem. Nie będzie to aż tak agresywne, jak z kija, a i lewa ręka to odczuje, ale rzucać i łowić takimi klockami można dłużej. Na sterowce jednak nie ma siły, jak podczas prowadzenia wygina kij w parabolę i stara się go wyrwać z ręki ... tak łowić się nie da.
Michał

Awatar użytkownika
radzislaw251
Okoń
Posty: 286
Rejestracja: 26 lut 2019, 14:24
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Duża guma

#5 Post autor: radzislaw251 »

Ja z dużych gum mam 15 cm "Lunatic" i 15 cm LONGHORNY i teraz tak prawdą jest,że duża guma = duża ryba , jest to pewien sposób selekcji, jednak JA osobiście uważam, że małe gumy= mała ryba i duża ryba. Nie ma reguły , zależy na czym szczupły żeruje jak na tak zwanej sieczce to wiadomo , mała guma jak chcemy toniowe ryby to wiadomo trolling , tylko to nie bajka dla mnie.
Radek
nie sprzęt a technika...

marek j

Re: Duża guma

#6 Post autor: marek j »

Regułą małą guma to małą i dużą ryba sprawdza się też odwrotnie, duże gumy atakują też niewymiarowe pistolety.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Duża guma

#7 Post autor: morrum »

Kolendowicz kiedyś powiedział, że małą rybkę wszystko zeżre, i to prawda.
Oczywistym jest jednak, że łowiąc na przynęty małe zmniejszamy szanse na branie przysłowiowej metrówki i odwrotnie - bardzo dużego wabia mały pistolet zażre w sposób pewny tylko w wyjątkowych okolicznościach a po prostu dużego - raczej rzadko.
Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze wraz ze wzrostem szczupaka - a o szczupakach w tym kontekście mówimy głównie - rośnie optymalny rozmiar jego ofiar. Również agresja wywołana terytorializmem - zagadnienie problematyczne, bo czasem jest oczywista a czasem zanika całkowicie - też skierowana jest przeciw rybom nieco mniejszym niż rzeczony osobnik.
Głodna ryba chętniej zje dużą przynętę, lecz najedzona na deser raczej małą rybkę jeszcze dopchnie...
Druga sprawa to sprzęt i sposoby używane do łowienia danymi wabikami. Stosując małe przynęty zazwyczaj łowimy płytko, niedaleko brzegu, trudno tam się spodziewać potworów, które może nawet i zjadłyby dziwną 3 calową rybkę, ale są poza jej zasięgiem.
I w drugą stronę, nie trollingujemy 30cm gumą czy woblerem w przybrzeżnym pasie a dalej, na wodzie głębszej, gdzie czaić się mogą toniowe "sielawowce". Tam nie ma 40cm szczupaków. Być może przypływają, ale ich prababcie szybko takie ciekawskie stworki eliminują. Nie da się poprawnie zaprezentować małej przynęty na ciężkim sprzęcie i wyłuskać z niej jej wszystkich atutów, wabiących niuansów pracy, a na delikatnym sprzęcie już samo podanie dużej przynęty jest co najmniej problematyczne.

Inna sprawa to ogólna moc sprzętu. Gdy na zestaw do połowu dużymi przynętami przywali i zapnie się pistolet, to moment i jest w naszych rękach. Gdy na lajta usiądzie potwór to ... albo wygra i nie wiemy czy miał 104 czy 140cm, albo po godzinie walki będzie flakiem, który mimo wypuszczenia "w doskonałej kondycji" i tak zdechnie.
Michał

marek j

Re: Duża guma

#8 Post autor: marek j »

W sumie gum poniżej nie kupiłem dlatego wstawiam je tu. Lubię różne konkursy a wędkarskie najbardziej i zdarza się cos wygrać bądź zostać wylosowanym. To jest właśnie upominek za wybrany komentarz do filmu Łukasza Zardzewiałego z youtobe. Ciekawe są te Java Stick, może delikatnie na okonia się sprawdzą, pierwszy raz to mam w ręku.
IMG_20210121_171906.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Duża guma

#9 Post autor: okonhel »

Dla mnie duża guma to od 5 cali w górę. Zaczynałem od większych kopyt Relaxa i Dragon Lunatic.
5.JPG
6.JPG
7.JPG
P1250010.JPG
P1250011.JPG
P1250002.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Duża guma

#10 Post autor: okonhel »

20210129_191902.jpg
20210129_192038.jpg
20210129_192112.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

marek j

Re: Duża guma

#11 Post autor: marek j »

Bez miarki ale chyba uwierzycie ;) są 15 , 18 i 25 cm.
IMG_20210202_204208.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Duża guma

#12 Post autor: okonhel »

A teraz ciekawostka z cyklu: "mały, chudy ale byk!".
Największe mają ponad 20 cm po rozciągnięciu/wyprostowaniu .
robale.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Duża guma

#13 Post autor: morrum »

Tematy pstrągowe. Coraz trudniej takie dostać w normalnych sklepach.
Michał

okonhel

Re: Duża guma

#14 Post autor: okonhel »

Kupiłem przypadkiem na jerkbait. W Polsce nie widziałem w żadnym sklepie.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Duża guma

#15 Post autor: morrum »

Czasem jeszcze leżą w małych sklepach pamiętajace lata 90te i radosny impotr wszystkiego co z USA.
Mam "dżdżownice" Mannsa na przykład, podobne tu widzę.
Michał

okonhel

Re: Duża guma

#16 Post autor: okonhel »

2 x SG i 3x Ali
20210129_192431.jpg
20210129_192330.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

okonhel

Re: Duża guma

#17 Post autor: okonhel »

20210129_192224.jpg
20210129_192923.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rippery, twistery i inne przynęty silikonowe”