Kij pod bolenia i sandacza.

Wiadomość
Autor
Mav3rick

Kij pod bolenia i sandacza.

#1 Post autor: Mav3rick »

W przyszłym sezonie chcę podjąć rękawice i zmierzyć się z Odrą, która póki co jest dla mnie wielka i tajemnicza.

W związku z tym będę potrzebował porady przy zakupie

1. Kij pod bolenia, minimum 270cm cw okolice 21g. Cena do 500zl

2. Kij pod sandacza, długość myślę minimum 250, cw ~25g, będę łowił na gumy, koguty, a czasami i wobki. Kwota również do 500zl. Tutaj już mam na uwadze kij od Savage Gear z serii xlnt3.

Będę wdzięczny za wszelkie propozycje.

okonhel

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#2 Post autor: okonhel »

Na sandacza szukasz wklejki czy tubular ?

Mav3rick

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#3 Post autor: Mav3rick »

Nie chcę wklejki, jakoś nie mogę się do niej przekonać.

okonhel

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#4 Post autor: okonhel »

Na bolenia:
na lekko - Konger WCh Turbo 7-21gr;
średnio: Konger WCh Kobalt, Okuma Black Rock 3,05 do 25 g , Team Dragon 2.75m 7-21 g, Dragon Moderate 2,98m 5-20 gr.

A jakbyś chciał daleko wygarnąć to Daiwa Exceller Sea Trouth 3,15m do 45 gr - mam jej pierwszą serię (waga 180 gr), nie sugeruj się górną gramaturą - ja bym się bał tam nawet 40 gr powiesić .

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#5 Post autor: morrum »

Mam serdecznych kumpli łowiących i bolenie i sandacze w Odrze - w okolicach Opola i Wrocławia. Ich doświadczenia i spostrzeżenia podobne są do moich wiślanych.
Jeśli sandacz w dzień, z opadu, to 240cm max. Jeśli w nocy na wobki, to już lepiej 270 i więcej. Tylko pełny blank, zarówno przy opadzie jak i w nocy, wklejki to do "szuranego" na sadzawkach.
Pod bolenia poszukiwania okej. Miałem Team Dragona 275 7-21. Był świetny, ale ten z pierwszej, naprawdę pierwszej serii. Teraz to już chrust nie warty ceny jaką za niego wołają.
Michał

Mav3rick

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#6 Post autor: Mav3rick »

Na chwilę obecną na bolenia mocno pod uwagę biorę tego Kongera Turbo. Sporo dobrych opinii o nim słyszę. Ale nadal czytam i szukam

okonhel

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#7 Post autor: okonhel »

Wędka na bolenia nie powinna być zbyt szybka, szczególnie jeśli chcesz używać plecionki. Ma miotać daleko przynęty, amortyzować pierwsze "walnięcie" nie męczyć zbytnio łapy i to by było na tyle. Lekką szczupakówką też ogarniesz temat - kiedyś ludzie łowili piękne bolenie pełnymi szklakami albo teleskopami.
Ważne jaką przynętę , gdzie zrzucisz, jak po prowadzisz i czy swoim zachowaniem nad wodą nie zniechęcisz bolenia do brania. Sprzęt to tylko dodatek .

okonhel

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#8 Post autor: okonhel »

Kiedyś używałem Shimano Technium 270 cm 7-28 gr teraz Team Konger Medium Spin 270 cm 9-28 gr. nieźle miota przynęty, lekki, dno też można nim ostukać bo czuć na nim jak guma dotyka dna. Ryb nie gubi nawet okonie nie spadają.

okonhel

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#9 Post autor: okonhel »

Oferta dla Emila, może się skusi - fajna boleniówka:
http://jerkbait.pl/topic/134210-robinso ... 5g-okazja/
Jak ktoś szuka wędki na troć z plaży to też ok.

Mav3rick

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#10 Post autor: Mav3rick »

Dziękuję za linka, ale akurat w złym momencie pojawił się ten kij, inne wydatki co mają priorytet czekają.

Awatar użytkownika
salto
Płotka
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2018, 09:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#11 Post autor: salto »

Podepnę się pod temat, co możecie polecić do połowu sandacza na gumy, koguty z brzegu na wodach stojących. Kwota to 300-350zł. Wstępnie wytypowałem kijek Savage Gear XLNT3 243cm 7-25g.
Robert

okonhel

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#12 Post autor: okonhel »

Na łódce na sandacza stosuje się wędki krótkie bo nie trzeba daleko rzucać -zawsze można podpłynąć. Na brzegu trzeba znaleźć kompromis pomiędzy długością (odległość rzutu), czułością i wagą. Co do akcji - na sandacze dla mnie najlepsza jest akcja szybka czyli tzw. FAST. Czy to będzie Fast czy X-Fast - to już każdy musi pomachać w sklepie, co bardziej mu pasuje, myślę jednak ze na brzegu lepszy będzie ten pierwszy.
Oglądając wymienioną przez Ciebie Robercie wędkę i czytając jej opisy, znajduję ze akcja jest FAST i rzuca mi się w oczy dość niska masa jak na tą długość- 245 gr.
Wynika z tego że to lekka i czuła wędka, pewnie bez lakieru (mam podobnego Bushwackera i jest czuły), więc na sandacze powinna być ok.

Awatar użytkownika
salto
Płotka
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2018, 09:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#13 Post autor: salto »

Zastanawiam się jeszcze nad Dragonem Black Rock II 2.45m, 5-25g.Kurcze tyle tego jest że ciężko cos wybrać.
Robert

glizdziarz

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#14 Post autor: glizdziarz »

O Dragona to musisz zapytać Spina. Krzyś testuje wyroby Dragona. Co do jego oceny to warto popytać o wrażenia, jak pracuje itp, bo że dobry kij to napisze na bank.

okonhel

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#15 Post autor: okonhel »

salto pisze: 19 lis 2020, 09:20 Zastanawiam się jeszcze nad Dragonem Black Rock II 2.45m, 5-25g.Kurcze tyle tego jest że ciężko cos wybrać.
Dragon Black Rock II to kontynuacja Okumy Black Rock - miałem ale do 35 gr 2,70 - szybki ale gruby mocny blank, trochę za mocny. Tego do 25 gr nie miałem wiec pewnie delikatniejszy.

Awatar użytkownika
salto
Płotka
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2018, 09:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#16 Post autor: salto »

Mam obecnie dwa Dragony Millenium ze starej serii, te bordowe, jeden to pike 2.70 a drugi to Trout 5-25g , 2.55m i tego próbuję używać do sandaczy z opadu, ma niby akcję fast ale to nie jest, mam wrażenie że jest trochę za miękki.
Robert

okonhel

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#17 Post autor: okonhel »

Na 3 stronie zakupów 2020 wędziska i kołowrotki jest wędka Dragon Nano Power XT 60 10- 35 gr którą kupiłem w tym roku. Na bank jest szybka ale moja to 2,13m na łódkę- robią też długość 2,45m.

Awatar użytkownika
morrum
Flądra
Posty: 338
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:56
Lokalizacja: Inowrocław/Bydgoszcz

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#18 Post autor: morrum »

Robert, mam kij SG XLNT3 ale w 4 składzie,z pazurem , 213cm. i do 70g. Jeśli charakterystyka blanków podobna, to na sandacze z wody stojącej powinien się nadać. Na lekko ;)
Z bezpazurowych mam pierwszą serię XLNT 213 do 42g. Też czteroskład. Ten poleciĺbym bez wahania. Obydwa kije w rece wydają się delikatniejsze niż opis, ale to tylko złudzenie ;)
Michał

Awatar użytkownika
salto
Płotka
Posty: 142
Rejestracja: 26 mar 2018, 09:52
Lokalizacja: Kraków

Re: Kij pod bolenia i sandacza.

#19 Post autor: salto »

Kijek zamówiony, myślę go jeszcze w tym roku przetestować :)
Robert

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

Recommended Product Site

#20 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Awesome Product Tips 82daa26

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wędziska”