Zarybianie wód własnych i dzierżawionych przez PZW Jelenia Góra

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
radzislaw251
Okoń
Posty: 287
Rejestracja: 26 lut 2019, 14:24
Lokalizacja: Zgorzelec

Zarybianie wód własnych i dzierżawionych przez PZW Jelenia Góra

#1 Post autor: radzislaw251 »

Może mi ktoś wytłumaczyć o co w tym chodzi, bo albo jestem za głupi i nie rozumiem , albo rozumiem to tak , że zarybiają pod "gumofilców" aby sobie napchać lodówki.
Nie ma w tym ani ładu ani składu poniżej link do zarybień małych akwenów w moim okręgu , na niektórych stawach czy zbiornikach do 100 hektarów, okoń czy szczupak po prostu nie istnieje, pytanie moje jest po co zarybiamy płocią, rozumiem jazia ,lina , ale płoć ?
http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje ... okregu.pdf

A tutaj perełka okręgu Jelenia Góra zarybianie zbiorników Zaporowych w 2018 roku
http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje ... porowe.pdf


Nikt nie wie ile do danego zbiornika trafiło ryby i jakiej konkretnie , dramat to mało powiedziane , równie dobrze mogli wpuścić do jednego zbiornika, i tak by nikt nie wiedział , do zaporówek wpuszczają karpia i to w największej ilości. Nie jestem ichtiologiem, ale wydaje mi się to zupełnie bez sensu.
Radek
nie sprzęt a technika...

okonhel

Re: Zarybianie wód własnych i dzierżawionych przez PZW Jelenia Góra

#2 Post autor: okonhel »

Taka jest działalność PZW - na zebrania chodzą głównie nieruchliwe dziadki na emeryturze czy rencie bo mają czas i spotkają kolegów. Taki "aktyw" przegłosuje wszystko co chce to i zarybienia są głównie pod nich czyli karp na Wigilię itp.
Po co jazie w jeziorach, zbiornikach zaporowych czy stawach? Z ichtiologicznego punktu widzenia bez sensu bo to typowa ryba rzeczna - odpowiedź brzmi : bo dziadki nauczyli się robić z nich mielone. To nawet z konsumpcyjnego punktu widzenia jest głupie - jest wiele smaczniejszych ryb od jazia i szybciej dorastających. Widzę że niektóre zbiorniki dostały więcej wzdręgi niż płoci :) Ale główny wysiłek zarybieniowy to karp - obcy gatunek, za zarybianie którym, zgodnie z ustawę powinny być kary. Do tego dużo karasia (sam się mnoży jak królik) i lina - typowe zarybienia pod wędkarzy "stacjonarnych".
Nie znam tematu ale oglądając tabelki dla mnie to są 3 powody takich zarybień:
1. typowe zarybienie pod mięsiarski "aktyw" a oni łowią głównie z gruntu i na spławik;
2. materiał zarybieniowy karasia, karpia i lina jest tańszy niż materiał zarybieniowy ryb drapieżnych;
3. pobliski ośrodek zarybieniowy akurat miał najwięcej takiego materiału, najłatwiej mu go wyprodukować w odpowiedniej ilości

marek j

Re: Zarybianie wód własnych i dzierżawionych przez PZW Jelenia Góra

#3 Post autor: marek j »

Jacek wyczerpująco odpowiedział pod kogo są te zarybienia i dlaczego właśnie takich gatunków. Trzeba ruszyć tyłki i jak już należymy do PZW pójść na takie zebranie i przegłosować leśnych dziadków. Jelenia Góra to nie wyjątek, tak jest a znakomitej większości okręgów. Jeszcze tylko dodam że takimi zarybieniami najłatwiej wykonać operat wodno-prawny i tak ZO robią.

okonhel

Re: Zarybianie wód własnych i dzierżawionych przez PZW Jelenia Góra

#4 Post autor: okonhel »

marek j pisze: 04 sty 2020, 13:15 Jeszcze tylko dodam że takimi zarybieniami najłatwiej wykonać operat wodno-prawny i tak ZO robią.
Jak realizują operat wodno - prawny to jeszcze maja dużo punktów za sumy - stąd nawpuszczali ich gdzie popadło, nawet do małych jezior gdzie jest gatunkiem obcym i robi szkody.

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

Great Product Tips

#5 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Updated Product Info c7ebd03

FrankJScott
Amur
Posty: 653
Rejestracja: 10 kwie 2024, 00:46

Cool Product Info

#6 Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Great Product Tips c3_595d

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy prawne/regulaminy/inne zasady i zwyczaje”