Carolina Rig / Texas Rig

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Mav3rick

Carolina Rig / Texas Rig

#1 Post autor: Mav3rick »

Mam nadzieję, że piszę w odpowiednim dziale.

Łowi ktoś z Was na Carolina Rig albo Texas Rig okonie? Myślę, by spróbować i fajnie by było się czegoś dowiedzieć przed. Przede wszystkim interesuje mnie jaka grubość fluorocarbonu jest najlepsza do owych metod.

okonhel

Re: Carolina Rig / Texas Rig

#2 Post autor: okonhel »

Grubość fluorocarbonu musisz dobrać do średnicy otworu w ciężarku i koralikach. Muszą się po nim swobodnie przesuwać (choć gładka plecionka też da radę), średnicy nie podam bo nie wiem jakie masz średnice otworów. Jeśli chodzi już o sam przypon w Carolinie to może być fluo (mniej podatny na zniszczenie i skręcenie , może być też żyłka. Jeśli zależy Ci na wolniejszym opadzie a masz małą czy wąską przynętą to lekko spowolnisz jeśli dasz grubszy przypon ale chcesz łowić okonie - więc zbyt grubego bym nie dawał.

Mav3rick

Re: Carolina Rig / Texas Rig

#3 Post autor: Mav3rick »

Łowiłeś na którąś z tych metod? Skuteczniejsze to niż drop czy boczny?

okonhel

Re: Carolina Rig / Texas Rig

#4 Post autor: okonhel »

Co prawda niewiele było tych prób by to było miarodajne ale wolę boczny trok w pierwszej kolejności a w drugiej łowienie okoni na rippery na główkach, jigi, wirujące ogonki, obrotówki, wahadła, poppery i okoniowe jerki, czy też drop shot w pewnych warunkach. Zazwyczaj lubi się te metody, na które ma się efekty. Nie zawsze masz w łowisku odpowiednie ryby do swoich przynęt - na BT złowisz każdego okonia, na większe przynęty już jest bardziej selektywnie. Choć zdarzały się małe okonie na Slidera 10 czy duże wahadło to jednak jak masz duży twister i używasz do Teksas czy Carolina a w łowisku są okonie maks 15-18 cm to o skuteczne łowienie trudno.
Jeśli masz w łowisku okonie +25 to próbuj, jak nie teraz to na jesień, gdy okonie lubią większe przynęty.

Mav3rick

Re: Carolina Rig / Texas Rig

#5 Post autor: Mav3rick »

Ja chcę tych metod uzuwac do mniejszych przynęt w wodach, gdzie dość sporo roślinności. Spróbuję i się przekonać czy mi pasuje takie łowienie. Ostatnio dropa trochę próbuję i w zeszłym tygodniu pierwsza w życiu brzana mi siadła, nie chwalę się na forum zdjęciem, bo to przyłów w okresie ochronnym.

okonhel

Re: Carolina Rig / Texas Rig

#6 Post autor: okonhel »

Jak masz sporo roślinności to możesz użyć dropa z przynęta umieszczoną nad zielskiem lub bocznego troka, przy czym wydłużasz odcinek żyłki do ciężarka a i ciężarek dobrze użyć lżejszy - przy każdym kontakcie z zielskiem podbijasz delikatnie zestaw do góry i przynęta jest czysta.

Mav3rick

Re: Carolina Rig / Texas Rig

#7 Post autor: Mav3rick »

To tak robię, ale chcę spróbować jeszcze czegoś nowego :)

okonhel

Re: Carolina Rig / Texas Rig

#8 Post autor: okonhel »

Dziękuję że założyłeś ten temat bo przypomniałeś o tych metodach/sposobach, które w Polsce popularne jeszcze nie są, mimo że wiem o nich od przynajmniej 10 lat. Dzięki Tobie wpadłem na pomysł żeby spróbować tymi systemami łowić pstrągi bo mam sporo długich twisterów zza oceanu. Ewentualnie inne ryby, np sandacze jesienią. Dawno się nie bawiłem w jakieś testy - czas uzupełnić pudełko z akcesoriami i próbować.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody spinningowe”